_ ספר/י לנו מה שגוי

דואל:

זכרו שאין משמעות למספרי שורה או עמוד בטקסט רציף באינטרנט. אנא ציינו מספר פסקה, ו/או העתיקו כמה מלים סביב כל שגיאה, כדי להקל עלינו למצוא את הטעון תיקון.

רשימת הגהות:

נודיע לך בדואל כשנעיין בהגהות ונתקן את הטקסט.

_ נשמע לשמוע מה אהבת!

דואל:

ההמלצה שלך:

(אנו מפרסמים המלצות ביומן הרשת שלנו)
פרויקט בן-יהודה: בפייסבוק | ב-YouTube
יומן הרשת של פרויקט בן-יהודה

תּוֹלַעַת יַעֲקֹב

אלתר דרויאנוב

לתוכן הענינים

 

התעשיה הגדולה עומדת עתה בסופו – ואולי בתחלתו – של מאורע גדול.  מאות אלפי "אנשים שחורים", העובדים במכרות-הפחמים באנגליה, מרדו בבעליהם.  לפני חמשה שבועות מרדו ועד עתה שבת-שבתון במלכות-הפחם האדירה ואין מזון למניעי-העולם.

עוד לפני כמה שנים אמר אחד מן הגדולים שבנותני-העבודה: "בשעה שראיתי, שפועלים שובתים מוציאים גם פסנתרים למכירה, נעה הארץ תחת רגלי".  ואף-על-פי-כן לא ידעו נותני-העבודה, כמה גדל כבר כחו של העובד.  "השביתה השחורה" של עכשו פקחה עינים רבות.  מספר הכוֹרים, השובתים עתה באנגליה, מגיע למיליון נפש.  עוד כמיליון פועלים נשארו בלי עבודה, משום שמחוסר-פחם נזדעזעו באנגליה כל מקצועות התעשיה.  משלש מאות חמשים אלף פועלים נטלה עבודתם למחצה.  במיליוני הפועלים הללו תלויות עוד מיליוני נפשות – נשים וילדים.  השביתה נמשכת זה חמשה שבועות, ובכל-זאת קופת-השביתה עדיין לא דללה והשובתים עדיין לא נוצחו.

לא די שלא נוצחו, אלא שכבר נצחו.  כשראה אסקביט, ראש-הממשלה, שאין תקוה לפשר בין נותני-העבודה והעובדים ולשים קץ "לאסון הלאומי", כפה את ההר על נותני-העבודה: הכניס לבית-הנבחרים הצעה לקבוע חוק, שכל בעל-מכרה יהא חיב מעתה להעלות לפועליו מינימום ידוע של שכר.  פירושו של חוק זה: מכאן ואילך ידע הכורה, שכח שריריו איננו עוד דבר, שערכו מוטל תמיד בספק, אלא "מטבע", אם אפשר לאמר כך, שיש לה ערך ידוע וממנו אין להפחית.  ולא עוד: מכאן ואילך ידע הכורה, כי אין הוא פועל בלבד, אלא גם שותף לעצם המפעל, כלומר לא רק פועל במכרה, כי-אם, במובן ידוע, גם בעל המכרה.  ומי יודע, מה תהיינה תוצאותיהן של ההכרות החדשות האלה, הנִטָעות מעתה גם בלבו של העובד וגם בלבו של נותן-העבודה?  מי יודע, אם "שביתה שחורה" זו אינה פתיחה ל"שדוד המערכות" בממלכת הרכוש והעבודה?

ובצדן של הידיעות, הבאות יום-יום מאוּאֶלס, "האדמה השחורה", אנו מוצאים גם ידיעה קטנה זו: "מפני שביתת הכורים העמיד "ועד שליחי-הקהלות" אנשים מיוחדים בחבל השביתה – לפקח על מצב-הרוחות שם בנוגע ליהודים"...

ובקראנו את הידיעה הקצרה הזאת הלא נשאל את נפשנו:

מה ערך יש לאומה גרורה זו, שתמיד, בין בשעה שסתם שכורים תועים בחוץ, בין בשעה שבני-אדם נלחמים על זכותם הטבעית, האנושית, צריך להפקיד שומרים על פתחה, כדי שהיא לא תרמס כתולעת?  אומה-תולעת מה ערך יש לה? –

                                                                                                                        העולם 1912

 

לתוכן הענינים

לדף הראשי של פרויקט בן-יהודה