בְּעוֹד חֲמִשָּׁה חֳדָשִׁים, בְּאֶחָד בְּסֶפְּטֶמְבֶּר, תִּמְלֶאנָה חֲמֵשׁ שָׁנִים לַמִּלְחָמָה הָעוֹלָמִית.
עֲצוּר נְשִׁימָה עוֹמֵד הָעוֹלָם כֻּלּוֹ נֹכַח חֲמֵשֶׁת הָחֳדָשִים הָאֵלֶּה, הַצּוֹפְנִים בְּקִרְבָּם אֶת תִּקְוַת הַהַכְרָעָה.
הַהִתְקַדְּמוּת הַמְנַצַּחַת, הַיַּבַּשְתִּית, שֶׁל הַצָּבָא הָאָדֹם וְהַמַּהֲלֻמּוֹת הָאַדִּירוֹת הָאֲוִירִיּוֹת, הָאַנְגְּלוֹ־אֲמֵרִיקָנִיּוֹת, מְקָרְבוֹת אוֹתָנוּ לְעֵת קֵץ.
הַחַיִּים יִרְאוּ בַּנִּצָּחוֹן. הָאֲרָצוֹת הַהֲרוּסוֹת תִּבָּנֶינָה. הָעַמִּים הַנִּלְחָמִים לְדִגְלֵי־הַחֵרוּת יָבוֹאוּ עַל גְּמוּלָם.
הָעָם אֲשֶׁר קָרְבְּנוֹתָיו עָצְמוּ מִקָּרְבְּנוֹת כָּל עָם, אֲשֶׁר הֲמוֹנָיו הוּרְדוּ חַיִּים לַבּוֹר הָאָפֵל שֶׁל הִיטְלֶר – אֲנַחְנוּ.
וְאִם יֵשׁ גְּמוּל יָחִיד לִנְתִיב הָעִנּוּיִים הַהִיסְטוֹרִי שֶׁלָּנוּ, כְּנוֹדְדֵי־עוֹלָם, דּוֹרוֹת עַל דּוֹרוֹת, וּלְתֹפֶת הַהַשְׁמָדָה בַּדּוֹר הַזֶּה – הֲרֵי זוֹ: הֲקָמַת מוֹלַדְתֵּנוּ.
וְהַיּוֹם, עִם יְדִיעוֹת הַבֹּקֶר עַל כְּנִיסַת צִבְאוֹת הִיטְלֶר לְהוּנְגַרְיָה, יֵשׁ לָנוּ תְּבִיעָה דְּחוּפָה בּוֹקַעַת שְׁחָקִים:
לֹא לָתֵת לַשְּׁאֵרִית הַחַיָּה שֶׁלָּנוּ בְּאֵרוֹפָּה לָרֶדֶת שַׁחַת.
אָנוּ דּוֹרְשִׁים מִשְּׁלֹשֶׁת רָאשֵׁי הַמַּעֲרָכָה הָעוֹלָמִית – צֶ’רְצִ’יל, רוּזְוֶלְט וּסְטַלִין – אַזְהָרָה נִמְרֶצֶת וּדְחוּפָה, אַזְהָרָה נוֹסֶפֶת, לָעַמִּים אֲשֶׁר בְּקִרְבָּם שְׁאֵרִית זוֹ נִמְצֵאת וּמַעֲשִׂים נִמְרָצִים לְהַצָּלָה דְּחוּפָה.
וְאָנוּ שׁוֹלְחִים מִכָּאן, בְּשֵׁם פּוֹעֲלֵי אֶרֶץ־יִשְׂרָאֵל, קְרִיאָה לִתְנוּעוֹת הַחֵרוּת בְּעַמִּים אֵלֶּה: לְמַלֵּט כָּל נִמְלָט מִשְּׁאֵרִית עַמֵּנוּ. בְּיָמִים אֵלֶּה מְהַלְּכִים בְתוֹכֵנוּ יְחִידִים, חֲבֵרִים וַחֲבֵרוֹת, נִצּוֹלֵי הַתֹּפֶת. קָשֶׁה לְהַאֲמִין כִּי שְׂרִידִים בּוֹדְדִים הֵם, וְאוֹתָם מֵאוֹת הָאֲלָפִים וְהַמִּילְיוֹנִים אֲשֶׁר מִתּוֹכָם צָמְחוּ – אֵינָם עוֹד.
מַה יֵשׁ לָנוּ לְעִדּוּד עַצְמֵנוּ וּבַמֶּה נִתְנַחֵם? – בְּמִתְנַדְּבֵינוּ הָעוֹמְדִים בְּחָזִיתוֹתֵיהֶם, בְּמַדִּים וּבְלֹא מַדִּים וּבְכָל כֹּחַ מְגֻיָּס לְמַעֲרְכוֹת הָעָם. הֵם הַמְרַכְּזִים בְּתוֹכָם, בְּדֶרֶךְ הַנַּעֲלָה בְּיוֹתֵר, אֶת תַּמְצִית מַאֲוַיֵּיהֶם שֶׁל הֲמוֹנֵינוּ בְּחַיֵּיהֶם וּבְמוֹתָם. נַגְבִּיר גִּיּוּסֵנוּ.
נַגְבִּיר אֶת הַמְּעַט מִן הַמְּעַט, שֶׁאָנוּ מִתְאַמְּצִים לַעֲשׂוֹת בְּכֹחוֹתֵינוּ אָנוּ לְהַצָּלָה. לֹא רַבִּים הַדְּבָרִים הַתְּלוּיִּים בִּרְצוֹנֵנוּ. עַל הַמְעַט הַתָּלוּי בָּנוּ – אַל נְוַתֵּר!
אחד במאי, 1944.