רקע
צבי הירש מסליאנסקי
בהעלותךָ, אוד מוצל מאש

“בהעלותך את הנרות אל מול פּני המנורה יאירו שבעת הנרות”

המנגנים לפני קבלת שבת פּרשת בהעלותך בבית-הכנסת הגדול; חברת נר תמיד; ישראל בעמים. ישראל מעלה תמיד בכל התבל כולה את הנרות ומה גם בלילה, בחשכת ימי-הבינים, אז האיר את אורו ויגרש את החשך אשר כסה ארץ, וערפל – לאומים.

*

אז בימי-הבינים חלק העברי את החכמה לשבע – חכמות בנתה ביתה, חצבה עמודיה שבעה:

חשבון, הגיון, נתוח, תכונה, חזיון בככבים, הטבע והנגינה.

*

אל מול פּני המנורה – התורה – יאירו שבעת הנרות – החכמות.

*

תרבות בבל העתיקה; בל או בעל; העלו אתם מבבל; “הושיבנו במחשכים – זו תלמודו של בבל”, לא תלמוד בבלי, חלילה, כי אם “תלמודו”, הקולטור הבבלי, אשר אין נגה לו, התרבות הבבלית עם כשפיה והבליה אשר אין שחר למו…

*

יהושע בן יהוצדק בדמות העם כלו, בעמדו לפני מלאך ה' – התולדה המדינית – בהתעוררו שנית לתחיה (רענעסאַנס), אולם השטן עומד על ימינו לשטנו, כי חונך על ברכי התרבות הבבלית והיה לבוש בגדים צואים.

*

הוא בעצמו היה בעצם תומו; אך בגדיו החצונים נשחתו ונמאסו.

*

ה' גוער בשטן באמרו: הלא זה אוד מוצל מאש" ואל המלאך צוה: “הסירו הבגדים הצואים מעליו והלבישוהו מחלצות”…

*

ויהי כאשר שמו את הצניף הטהור על ראשו וילבישוהו בגדים, אז ומלאך ה' עומד, תחת עמדו לפני המלאך.

*

התולדה חוזרת את מהלכה. גם בדורנו עומד ישראל הכהן הגדול לפני המלאך – התולדה המדינית – בהתעוררו לשוב לתחיה כבימי צאתו מבבל, אחרי אשר ככורש הפרסי כבאלפור הבריטי הצהירו והכריזו: “מי בכם מכל עמו, ה' אלהיו עמו ויעל!” וגם עתה עומד השטן על יד ימינו לשטנו על בגדיו הצואים; אולם שומר ישראל גוער בשטן: “הלא זה אוד מוצל מאש” הגלות.

*

עלינו להחיותו, לעודדו, להסיר מעליו את בגדיו הצואים ולהלבישו מחלצות, ולהעמיד את המלאך לפניו.


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 47906 יצירות מאת 2671 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 20429 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!