רקע
בנימין גלאי
השיירה

כן, אדוני הקומיסר! בין שאמרת, בין שחזרת בך, בין שלא הוצאת מפיך דברים מעולם, היהודים היו – ונשארו – “אינדיווידואליסטים”.

אלא שעל זכותם זו נהרגו – ועודם מוכנים ליהרג – יחדיו!

כן, אדוני! היהודים “שואפים לרכוש לעצמם השכלה אוניברסיטאית, בכל מחיר.” משום כך העביר פרקליט אחד שקורין היינריך את בנו הקטן קארל על דת־אבותיו, רבני משפחת מארכס מטרייר, והכשירוהו ללמודים במכללת־בון.

כן, אדוני! היהודים “מפולגים בינם לבין עצמם.” לעולם לא יחיו בשלום, במחיצה אחת. אלא אם כן – במחיצתה של עריצות. אך מקום שהם מפורדים בו כאצבעות – ולא קמוצים בכיס־ההיסטורייה, כמין אגרוף – שם החופש פורח, שם פורחת תפארת־האדם.

כן, אדוני! בירוביג’אן “משופעת במים ובשמש.” אקלימה דרומי, נוח כשל אקלים הריוויירה הצרפתית; אדמתה פורייה ועיבודה הוא, כדבריך, דבר שבתענוג; אף־על־פי־כן נכשלו בה היהודים, ככל אשר אמרת, כשלון חרוץ…

אך סדום ובית־הערבה אינן משופעות במים כללן שמש הים (בשכבר־הימים כנוהו “ים המוות”), מפיגה בהם את ליח־העצמות; עבודת אדמתן דומה לפרקים לענוי, יותר מלתענוג. אף־על־פי־כן הצליחו להוציא שם עגבניות מקרקע, שאמרו עליה כי מחמת־מליחותה לא תכשר אפילו ללבון בה לבנים!

כן, אדוני! היהודים הם “צוענים אינטלקטואליים,” צועני־רוח נצחיים. אך מעולם לא היו צועני מוסר. מעולם לא גנבו ילדים, מחקו את צלם דמותם ומכרום על פי דרכם בצורת כדים, או ננסים – ככל אשר עשו אחרים למרכסיזם ולרעיון השלום.

כן, אדוני! נרדפי צען־מצריים, כאז כן עתה. על כל נהרות בבל תלינו כנורותינו. כל מקום שנטינו ללון – השארנו בו עקבות רגלים יחפות ואודים עשנים מתחת לאפר.

תורות איינשטיין, פרויד, שפינוזה – הם עקבותינו בבצות־היער אשר להיסטוריה! ואלו שאיפת החירות, האמונה באדם ובזכותו לאושר משלו, תפלתו לנהורא־מעלייא – הם אש הזרדים, אש גחלי־הפחם, אש־המחנה, אש־הלילה, אש־התמיד העוממת אחרינו, אש שעשנה איננו נפוג לעולם!

פר־ר־ר־ר, סוסים סכופים… אוח, אוח! פראשצ’אי, מוי טאבור! פראשצ’אי, מיא ציגנקא!


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 48905 יצירות מאת 2703 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 20857 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!