רקע
יהושע השל ייבין
הקדמת המחבר י. ה. ייבין לספרו "כתבים"

דרך ארוכה עשו היהדות והתנועה הציונית מראשית המאה ועד היום: בימי מלחמת־העולם הראשונה ופרעות אוקראינה, בתקופת החלוציות בארץ־ישראל, ועד מלחמת־העולם השנייה, השואה ומלחמת המחתרת, ועד להקמת מדינת ישראל ושחרור ירושלים. המאורעות שאירעו השפיעו את השפעתם גם בתחומי הרוח השונים: במחשבה, במדיניות, בספרות ובאמנות. זכיתי לחיות בתקופה זו ולהיות עד למאורעות איומים וגדולים. אלה משתקפים גם בפרי עטי.

הגיע זמן כינוס. בחרתי לפרסם חלקים אחדים של כתבים מקובצים, שנכתבו בעקבות המאורעות הללו. בספר זה בא מבחר סיפורים ומאמרים, שנתפרסמו בכתבי־עת שונים בתקופות שונות, ועדיין לא נקבצו בספר. יש בו שני חלקים: א. “תחת רותם אחד” – סיפורים; ב. “לגיון הזרים חוזר הביתה” – מאמרים.

בסוף כל סיפור או מאמר נרשם בסוגריים תאריך הדפסתו הראשונה. בהדפסה הנוכחית הוכנסו אך תיקונים סגנוניים קלים, וכן הושם לב לכתיב אחיד. רק לעתים רחוקות השמטתי קטעים שאיבדו היום את רוב אקטואליותם.


* * *


תודתי הנאמנה לכל הידידים והמוסדות שעזרו לי בהוצאת ספר זה, ובעיקר חברי ה“ועדה להוצאת כתבי ד”ר י. ה. ייבין“: הא' אריה בן־אליעזר, אייזיק רמבה, אריה שפילמן, איתן לבני, שבתי שיכמן. תודה כפולה ומכופלת לידידי חבר הוועדה הנ”ל מר ישראל ברון, שנטל על עצמו את כל הטרחה המרובה הכרוכה בהוצאת ספר זה, ורק בזכות עמלו שלא על מנת לקבל פרס, ספר זה רואה אור.

יבואו כולם על הברכה!


המחבר

ירושלים, אייר תשכ"ט


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!