רקע
שמואל יוסף פין
הרד"פ אל הד"ר יוסף אליאס

בע“ה ברלין חול המועד של פסח תקמ”ג

שלום וישע רב לכבוד ידידי ואיש בריתי. התורני והרבני הנגיד הראש והק' המפורסם החכם כמהור“ר יוסף יצ”ו.

אל יתנני אדוני ידידי, לאיש פרא אין הבין, אחרי אשר אחרתי להשיב על כתבו הנחמד מיום ב' דר"ח אדר ראשון. אין זה על דבר כי אשקר חלילה בברית אשר כרתנו או כי הנחתי אגרת היקר בקרן זוית בלי שום לב עליו, אך ורק – מדוע זה אבחר דבר ומצאני עון – אם לא השבתי לאדוני ידידי הוא – על כי לא ידעתי מה להשיב.

ובאמת אחרי אשר הודעתי לידיד ביום ד' לחודש שבט את כל המאורע עם מהרש“ד, וכי אנכי האיש ירדתי לעמוד עמו לפני כבוד אדמ”ו הרב הגאון אב“ד, והתפשרתי עמו, ועברתי על מרותי לשמוע חלומותיו ודבריו, והמה לא הכעיסוני כי כן צוה עלי כבוד חכם דורנו מוה' משה מדעסויא, וכי הוא נתן תקיעת כף לאשר ולקיים את כל דבריו, (עד ה' ועד הרב הגאון דכאן בינינו) וכי אחרי הדברים האלה שוב לא ראינוהו ולא שמנעו ממנו כי אם קול כקול הסירים, מה יוסף עוד לדבר ולא יבוש ויכלם? ומדוע זה אבחר כי אף באדוני ידידי יחי' אשוב אתפלא, כי לא שם עיניו ולבו לכל הדברים, ויענה ויאמר לי כי יֵשׁ תחת יד ר”ש הנ"ל כתבים מרבני וגאוני עולם, וכי הוא ממשפחות משובחות, וכי בכל דבר יש מימינים ומשמאילים, וכמה רבני עולם צדק יקראו לרגלו, וכי זבובי מות יבאישו שמן רוקח. ודברים כאלו…

אהה! אדוני אשמרה דרכי מחטוא בלשוני נגד גאוני הדור ואור עולם אשר יתנו ידיהם להצדיק את הרשע, אבל מהרש"ד הי' אתנו ימים רבים, הוא יודע, כי אחות קטנה יש לנו, ואהבת האמת שמה, וֻאם דרכי' דרכי נועם בצוארה ילין עוז, ואוהביו ורעיו אם יש את לבם לעשות נחת רוח ליוצרם ולהתלוצץ בברי' אשר אין על עפר משלה, יקומו ויצחקו, כל כלי יוצר עליו לא יצלח וכו'…

ודי מדבר זה, דבר אין חפץ. וה' אלקים ישפות לאדוני השלום, והכבוד לא יסוף מזרעו עד עולם כתאוה אוהבו נאמנו דורש ומבקש שלומו כל הימים.

דוד פרידלענדער


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 49970 יצירות מאת 2761 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 21301 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!