רקע
אבות ישורון
התאריך

בחביונו של שיר טבוע תאריך. שמיום זה מתחיל להתהוות משהו. מתחיל להתהוות משהו ביום זה. בחביונו של שיר, התאריך הוא הפרטיות, דלת הסתרים. המִרשם ליד זריקתן של שלוש שורותיו הראשונות של הפעוטון-השיר. התאריך הוא הבייבי-סיטר. עומד, לא מעורב בתיקונים, מחיקות, העתקות. ושוב: כל דבר דומה לאדם – ובדומה ליום הולדת: אם יש משמעות-ייחוד ליום זה, הוא משמעות משך כל החיים. יכול אדם להתהלך כל חייו עם פנקס קטן, ובו תאריך. תאריך לא עומד על בלימה. הוא בולם אותה. התאריך, הוא היאחזות, משא נפש, בעולמה של הבלימה. כשאחד חסר בעולם, החשבון “לא יוצא לו”. הכל נופל.

התאריך אינו עומד על בלימה. יש משהו באוויר.

– ובדומה לאבו זניימה: המדבר בדרום סיני, חוטף ללוש מידי הסערות גיר גרגיר וגרגיר, עם צמח “מלוח” וים-סוף, ועושה לו ג’בליות עפר על לבו האבן, להבלים את עצמו, גם המדבר תולה על בלימה.

יום זה, בו קרה משהו. יום זה, יש בו מזל. אני רואה: את השורות אני מתקן, את הנייר אני מחליף, את השיר אני מעתיק. ובו, בתאריך, לא נוגעים. אני אומר: יום זה, יש בו מזל.

תאריך, זה יום חביון.

וכשלקחתי שירים בשביל ‘זה שם הספר’, לקחתי גם את התאריכים שלהם. אסור להפריד.


א אייר תשל, 7 מאי 1970

מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.