רקע
יהודה הלוי
מי כמוך

[232]


מִי כָמוֹךָ, עֲמֻקּוֹת גּוֹלֶה

נוֹרָא תְהִלּוֹת עוֹשֵׂה פֶלֶא?


יוֹצֵר הִמְצִיא כֹל מֵאַיִן

נִגְלֶה לְלֵבָב לֹא לָעַיִן–

5 כֵּן אַל תִּשְׁאַל אֵיךְ וָאַיִן,

כִּי שָׁמַיִם וְאֶרֶץ מָלֵא.


הָסֵר תַּאֲוָה מִקִּרְבֶּךָ–

תִּמְצָא צוּרְךָ תּוֹךְ חֻבֶּךָ

מִתְהַלֵּךְ לְאַט בִּלְבָבֶךָ,

10 הוּא הַמּוֹרִיד וְהוּא הַמַּעֲלֶה,


וּרְאֵה דֶרֶךְ סוֹד הַנֶּפֶשׁ

וַחֲקֹר אוֹתָהּ וּבָהּ תִּנָּפֵשׁ:

הוּא יַשְׂכִּילְךָ וְתִמְצָא חֹפֶשׁ,

כִּי אַתְּ אַסִּיר וְעוֹלָם כֶּלֶא.


15 דַּעַת שִׂים צִיר בֵּינְךָ וּבֵינוֹ

וּבַטֵּל רְצוֹנְךָ וַעֲשֵׂה רְצוֹנוֹ,

וְדַע כִּי בַאֲשֶׁר תַּסְתִּיר עֵינוֹ

דָּבָר מֶנּוּ לֹא יִפָּלֵא.


הוּא הַחַי בְּאֵין עַפְרוֹת תֵּבֵל

20 וְהוּא הָעוֹשֶׂה וְהוּא הַסּוֹבֵל–

וְאָדָם נֶחְשָׁב כְּצִיצַת נוֹבֵל

מַהֵר יִבֹּל כִּנְבֹל עָלֶה.


[ 232]

מי כמוך בצורת שיר אזור (“זג’ל”). - בכל טור שמונה הברות ובעלות השוואים הנעים והחטפים אינן במניינן. חתימת השם: יהודה. 2. נורא - שמי טו, יא. 4. ללבב - הרואה בעינו הפנימית, עיין לעיל שיר 222, שו' 3. 5. איך ואין – כיצד והיכן (אין מלשון “מאֵין”) שאלות על עניינים שמעל לתפיסתך. ועיין לעיל שיר 244, שו' 28. 6. מלא (יר' כג, כד) – אינו מוגבל במקום. 8. תוך חובן - אם תיטהר, אזי תגלהו בקרבן. 9. לאט - בנחת, והשווה דב' כג, טו. 10. הוא - על־פי משנה מנחות פ“ה, מ”ו: הוא העולה והיורד (כאן: בלבבך). 11. סוד הנפש - אשר מוצאה אינו בעולם התחתון. 13. הוא - הקב"ה. ותמצא חופש - אפילו כאן על האדמה הנמשלת לכלא. 15. ובינו ובין האל. 16. ובטל רצונך – על־פי אבות ב, ד: בטל רצונך מפני רצונו כדי שיבטל רצון אחרים מפני רצונך. 17. עינו - מה שתנסה להסתיר ממנו. 18. לא יפלא - ברי יח, יד. 19. עפרות תבל - בלי היסוד החומרי. 20. הסובל – הנושא את בריאתו. 21. כציצת נובל (יש' כח, ד) - בן חלוף 22. עלה - ישי לד, ד


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 47430 יצירות מאת 537 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 1949 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!