רקע
שלום רוזנפלד
רחוב האפתעות

עוול רב נגרם לידידנו, שגריר ארצות־הברית בישראל, סם לואיס, בפרסום חלק מתזכירו הסודי ל“סטייט דיפרטמנט” על הצעדים המפתיעים הנוספים, שישראל עלולה לנקוט לפני השלמת הנסיגה מסיני באפריל 1982.

באותו פרסום, ב“מידל איסט פוליסי סרוויי” נאמר, כי השגריר לואיס הזכיר עשר אפשרויות, בעלות שלוש דרגות של סבירות: 4 הראשונות – בסבירות גבוהה:

העתקת משרד ראש־הממשלה למזרח ירושלים; פלישה לדרום־לבנון; תקיפה מן האוויר של סוללות הסורים בלבנון; מסע נגד מטרות של אש"ף באירופה.

בסבירות נמוכה מזו עומדות ארבע הפעולות הבאות: אי־השלמת הנסיגה מסיני; המשך הטיסות בתחום סעודיה; החלת החוק הישראלי על יהודה ושומרון; סירוב למסור את האיים טירן וסנפיר.

בסבירות הנמוכה ביותר עומדות שתי האפשרויות הבאות: התקפה על מִתקנים גרעיניים בלוב; התקפה על מִתקנים גרעיניים בפאקיסטן.

*

למה אמרנו כי עוול נגרם לשגריר לואיס? כיוון שאילו אמנם כלל תזכירו הסודי רק עשר אפשרויות אלה, היה הדבר מצביע על דלות משוועת וחוסר־תעוזה של דמיון פוליטי וצבאי אצל השגריר.

האמת היא שהתזכיר הסודי הוא הרבה יותר מגוּון והרבה יותר עשיר באפשרויות שהוא מונה.

מדוֹר זה, נתגלגלה לידיו הזכות, להביא היום – בפרסום עולמי ראשון – את עשרת הצעדים האחרים, שאף הם נמנו בתזכיר – בדרגות־סבירות שונות – אך משום־מה הושמטו מן הפרסום החסר.

ואלה הם:

החלת החוק הישראלי על כל השטח שבין הפרת והחידקל.

סתימת מְצָרי הורמוז.

ביצוע שתי טיסות־ביון שבועיות מעל אודיסה.

מינוי הרב לוינגר לראש הוועדה הקרואה בחברון.

העברת מקום־המושב של מועצת גדולי התורה מבני־ברק למסגד הגדול בעיר העתיקה.

הטלת אוטונומיה חד־צדדית בחבל כורדיסטן בעיראק.

התקפה מן האוויר על קאזינו במונטה־קארלו בעת שאחד הנסיכים של בית־המלוכה הסעודי עומד לגרוף שם את כל הבאנק.

סירוב להסגיר את חנן פורת ויתר מתנגדי־הנסיגה לידי שלטונות־הביטחון המצריים.

חדירה למעונו הפרטי של קרייסקי בווינה לשם חטיפתו של יאסר ערפאת מתוכו.

ביצוע הפיכה פרו־ישראלית בבנגלה־דש.


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

אבל אנו משלמים עבור שרתים ועבור פעילות פיתוח, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 39311 יצירות מאת 2024 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־28 שפות. העלינו גם 14554 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!