רקע
מנחם מבש"ן
הַדְּלִי וְהַבְּאֵר

בימי שלטון הרומים בארץ־ישראל היו נציביהם מעלים מסים מאת היהודים למלא אוצר הממשלה ונתוֹן לא נתנו להם כי אם מעט מאד מדי הצֹרך לכלכל מוסדותיהם; תחת אשר נתנו לפליטי הארצות מסביב המתערים בארץ (אשר מהם לא העלו מסים כי אם מעט מזעיר) מלא חפנים לכונן אותם לסעדם לא במשפט ולא בצדקה. וראשי היהודים יתעשקו עם אנשי השלטון שנה שנה על מִכסת הכסף אשר יקצבו להם באיפת רזון זעומה, ואך ברֹב עמל ותעצומות גדולות הפיקו מהם באחרונה אלפי שקלים אחדים נוספים, לעֻמת מסי היהודים אשר היו הולכים ורבים משנה לשנה הרבה יתר מאד.

ויהי היום ויאמר הנציב הרומי אל ר' גמליאל נשיא היהודים: ראה, הנה הוספנו לכם מאוצר הממשלה עוד אלפי כסף על חקכם אשר אנחנו נותנים לכם שנה שנה לכל צרככם; ועתה מה לכם עוד, המתאוננים?

ויאמר אליו ר' גמליאל: אמשל לך משל: הדלי התפאר על הבאר לאמר: ראי, הנני מטיף לך יום יום מִשׁוּלַי נטפי מים לכלכלך ולחדש פניך; הלא תכירי לי טובה על זאת? – ותען אותו הבאר, אמנם, מה גדול חסדך עלי; אך הלא תגיד לי מאין תשאב את המים הרבים אשר תזיל לי מהם נטפים?


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!