רקע
צבי הירש מסליאנסקי
וישב, יוסף וציון

“בא וראה: כל מה שאירע ליוסף אירע לציון. ביוסף כתיב: וישראל אהב את יוסף; ובציון כתיב: אוהב ה' כל שערי ציון. ביוסף: וישנאו אותו; ובציון: על כן שנאתיה. ביוסף: ויחלום חלום; ובציון: בשוב ה' את שיבת ציון היינו כחולמים. ביוסף: ויקנאו בו אחיו; ובציון: קנאתי לציון קנאה גדולה. ביוסף: לך נא ראה את שלום אחריך; ובציון: ודרשו את שלום העיר. ביוסף: ויתנכלו אותו להמיתו; ובציון: על עמך יערימו סוד. ביוסף: וישליכו אותו הבורה; ובציון: צמתו בבור חיי. ביוסף: והמדינים מכרו אותו אל מצרים; בציון: ובני יהודה ובני ישראל מכרתם לבני היונים”.

*

"כל הרעות שאירעו ליוסף אירעו לציון ובן הטובות: נאמר

ביוסף: ויהי יוסף יפה תואר; ובציון כתיב: יפה נוף.

ביוסף: ויט אליו חסד; ובציון: זכרתי לך חסד נעוריך.

ביוסף כתיב: ויגלה ויחלף שמלותיו; ובציון: אם רחץ ה'

את צואת בנות שציון; ביוסף: וילבש אותו בגדי שש; ובציון:

עורי עורי לבשי עוזך ציון; ביוסף כתיב: זאת יהודה שלח

לפניו; ובציון כתיב: הנני שולח מלאכי ופנה דרך לפני."

(מדרש תנחומא, ויגש)

*

כתנת הפּסים, אשר עשה יעקב ליוסף בנו, ותעורר קנאת אחים, עודנה היום פרושה תחת כל השמים ומעוררת קנאה ושנאה בלבות כל הגוים על ישראל; בספרד סבלו על ידה, ובדורנו בכל ארצות אירופּה חטאת הלוקסוס הסבה את הרדיפות הגרושים והפרעות.

הוי, לוקסוס, לוקסוס, עד מתי תכלה את ממונם של ישראל!

*

ראובן הציל את יוסף ממות בהשליכו אותו בבור; בכל צרה אשר באה עלינו בכל תולדות חיינו, נמצאו ראובנים טובים ותמימים, אשר הצילונו ממות בהשליכם אותנו בבורות ובמעמקי המיסטיציזם להיותנו לפלטה…

*

יוסף מצא חן בעיני פּוטיפר אדוניו ויפקידהו על ביתו ועל כל אשר לו בבית ובשדה, וזליכה הציקתו באהבתה, והוא עזב בגדו בידה, וינס ויצא החוצה…

בני ישראל הצליחו בספרד ויעשו חיל עד אשר המלך פרדינאנד מנה את רבי יצחק אברבנאל לשר אוצרותיו, אבל הקתוליות, בדמות איזאבלא המלכה, הציקתם בשם האהבה הנוצרית והם נאלצו לעזוב את כל אשר להם בספרד, – “וינוסו ויצאו החוצה”.

*

יוסף פּתר חלומות, ויצא מבית האסורים וישראל יפתור את החלום הגדול, חלום כל התבל כלה בשובו שנית לנוהו, כי מציון תצא תורה – תורת השלום הכללי.

*

חלום יוסף התאמת, אחרי אשר שנאוהו על חלומותיו. וחלום הציונים יתאמת גם הוא.

*

עצמות יוסף – בחומר וברוח, תכנית רוחו של יוסף, לכן שמרו עצמותיו ויקחו אותן ממצרים, כי השביע את בני ישראל לאמר: פּקד יפקוד אלהים אתכם 1 – לטובה – והעליתם את עצמותי מזה לאמר: לכו בדרכי, אחי, אהבו את עמכם כמוני, אף כי סבלתי הרבה מאחי, בכל זאת החייתים ורוממתים.

*


  1. הפּעל פּקד עם “על” לרעה: עם “את” לטובה, כמו “אפקוד עליכם” ו“פקדתי אתכם”.  ↩

מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 47906 יצירות מאת 2670 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 20429 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!