רקע
צבי הירש מסליאנסקי
חתימת התלמוד

*

רב אשי פעל להתלמוד כרבי יהודה הנשיא להמשנה. ששים שנה עמד על משמרתו בסורא, וישם סדרים בארמון התלמוד, ויקראו לו “רבנו אשי”. בימיו רבו הצרות על עמו; ראש הגולה, הונא מרי, נתפש יחד עם חכמיו ונשפטו למות, כל בתי־הכנסת סוגרו ובחורי ישראל נמסרו אל כהני האש.

*

רבינא כלה את אשר החל רב אשי ויחתום את התלמוד כשלש מאות שנה אחרי חתום המשנה.

*

התלמוד הוא מפעל ספרותי יחיד במינו, אשר אין בכל ספרות התבל משלו. הוא האומן, המדריך והשומר את עם ישראל מעת גלותו עד היום הזה. שוטניו רבו מאד. פּעמים רבות העלוהו על המדורה, במצאם בו העדר סבלנות ולפעמים גם אותות שנאה לעמים אחרים, בטויים מלאי איבה לאמונות אחרות. אבל שכחו מבקריו ומריביו, כי לא מעשה איש פרטי בזמן קבוע ובמקום קבוע הוא התלמוד, כי אם פּעולות מאות אנשים במשך שש מאות שנה, תחת תקופות וממשלות שונות, אשר שפכו את דמם כמים ויציקום ויעיקום עד דכא.

עליהם היה החוב הקדוש להלחם ברוח קדשם במסירות נפשם נגד הזיות הפּרסים, הבלי האמגושים ותורת אליליהם הנבערה והמשחתה. הפּתגמים האחדים, אשר באמת נמצא בהם רוח שנאה לאלילים ועובדיהם, בטלים המה ומבוטלים ברוב המאמרים אשר תוכם רצוף אהבה, חן חסד וחבה לכל המין האנושי, מבלי פדות והבדל בין עם לעם.

*

נעלה הוא התלמוד הבבלי מן התלמוד הירושלמי אחיו בחריצותו, הגיונו ומעוף רעיונותיו הנפלאים והנשגבים, ויהי באמת לקנין העם כולו, כי העם הוא מחברו ומלידו. בו ימצא את חזון רוחו ושאיפותיו, בו יחונך איך לאחוז את שביל הזהב בדרכי החיים, להתרחק מן הנזירות והפּרישות מעבר מזה, ולהזהר מתאוות נמבזות וחמדת בשרים, המחריבות ומשחיתות עמים רבים ועצומים, מעבר מזה.

התלמוד, רק התלמוד, נבלע בתור סם חיים באברי העם, ויעודדהו ויאמצהו להלחם את מלחמת חייו לקיומו העולמי.

מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 47933 יצירות מאת 2673 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 20499 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!