רקע
גרשון שופמן
בזאת ייבחנו...

יש ואדם שרוי בדפּרסיה נוראה מחמת דבר של מה־בכך. הדמיון החולני אוצל ל“מה־בכך” זה ממדים עצומים. תמוטה נפשית, אף על פי שההגיון הבריא לוחש לו לאיש, שאין שום יסוד לכך. דכאונו מענה אותו, מחלישו, משמיט את הקרקע מתחת רגליו, קוטלו ממש, עד שתוצאות הדפרסיה מתחילות להדאיגו יותר מעצם סיבתה, בחינת “פּן יחדל אבי מן האתונות ודאג לנו”. באחת: עדי אובד!

בצר לו הוא אָץ אל ידיד לבקש עזרה. הידיד הטוב, האמתי, תופס את הענין ורואה, שיש לו עסק כאן עם “עצבים” גרידא, והרי הוא מציל את הטובע בדברי־עידוד נמרצים: “מה זה היה לך?! עורבא פּרח! לא דובים ולא יער!” וכדומה וכדומה. ואגב טפיחה לבבית על השכם והארת־פּנים הוא מוכיח לו בכוח־שכנוע את כל האַבסורד שבדבר, עד שהוא מצליח לרפּא את המסכן ולהשיבו לאיתנו.

לעומתו מצוי “ידיד” ממין אחר, ידיד פּושר, שפּולט את דברי עידודו כמי שכפאו שד, בשפה רפה, הן ולאו, עד כי מתעורר חשד, שבדיעבד ניחא לו בכך, כלומר: “יסבול נא קצת!…” ובמקום להחלימו הוא מחלה אותו עוד יותר.

יש ידיד ויש ידיד – ובזאת ייבחנו.

מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!