רקע
בנימין גלאי
הנצחי והבלתי־חולף

בשם האל הרחמן, הרחום… אליף, לאם, רא! יום אחד קרא לו אללה לצוצא, מלך־מלכי־הרוחין:

“נרד נא”, אמר לו במאור־פנים, “לארצות־החיים ונעיף עין בבני־אדם!”

“נעשה ונשמע!” השיב צוצא, הניח טלפו על מצחו, על פיו ועל לוח־לבו, קרא לרוח המדבר, פרשה לרגלי רבונו כשטיח והמתין לו עד שיעלה למקומו.

“טול ולך!” רמז לו אללה בידו. נזדרז צוצא והמישה לרוח־המדבר. יצאו מדאר־אל־ג’לאל, הוא היכל תפארתם של כל גני־העדנים, ירדו לרקיע־היקינטון, נחתו ברקיע־הזהב, השפילו לרקיע אבני־האדם, גלשו לרקיע־הכסף החוריין, עד שהגיעו לתחתון שבכולם – הוא רקיע־הזמרגדין… ראה אללה את עולם־המעשה שטוח פתאום לרגליו ונתמלא תמיהה.

“עמוד!” נתן פתאום על צוצא בקולו. “מי בראו לזה?”

“אתה, יוצר כל יצור!” השיבו מלך־הרוחין.

“חי ראשי…” מלמל אללה לנפשו. “צא והרהר בכך!”

המשיכו וירדו, עד שהגיעו לאפרכייה נאה, שאוכלוסיה מרובין וכרכיה שוקקים חיים. ראה אללה היכלי־תפארה, גשרים, דרכים מרוצפות, גמלי־כרום, נשרי־אלומיניום – ולא יכול לכבוש את יצרו:

“אפרכייה זו שמתחתינו – איך קורין לה?”

“צרפת!” השיב מלך־הרוחין.

“חי נפשי!” רטן אללה, “צא והרהר בכך…”

המשיכו במעופם, עד שהגיעו לעמקי חמדה של שדות־זהב וכרמי־גפן.

“מדינה זו מה שמה?” שאל אללה.

“איטליה!” השיבו צוצא.

“חזיז ורעם!” קרא ריבון כל העולמות. “צא והרהר בכך…” כיוון שהגיעו ליוון, הפך צוצא פניו ולחש לו לאדוניו על אזנו: “יוננייה…”

נשתקע אללה, יתברך, בהרהורי־לבו ולא השיבו דבר. לבסוף הגיעו למקום בקתות־גללים ופרעושים. נצטהלו פני בורא כל הברואים כלבנה באמצע רמאדן:

“המתן נא… המתן… לא ארם־נהרים היא, שקורין מסופוטמייא, דהיינו: עיראק?”

“לך החכמה והגדולה!” השיבו צוצא. “היא ולא אחרת!”

“כך שערתי…” שאף, סוף־סוף, אללה רוח לרווחה. “אחת היא בעולם, שלא נשתנתה מאז בראתי שמים וארץ!”


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 48905 יצירות מאת 2703 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 20857 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!