רקע
דוד רמז
פקודת אניות (לאומיות ודגל)

מס' 3 לשנת תש"ח–1948

פקודה הקובעת לאילו אניות תהא לאומיות של מדינת ישראל ומה יהא הדגל של אותן האניות

מועצת המדינה הזמנית מחוקקת בזה לאמור:

שם קצר 1. פקודה זו תיקרא בשם “פקודת אניות (לאומיות ודגל) תש”ח–1948".

לאומיות 2. כל אניה הרשומה במדינת ישראל, לאומיותה היא של מדינת ישראל.

דגל 3. (א) כל אניה הרשומה במדינת ישראל זכאית וחייבת להניף את דגל הצי המסחרי של מדינת ישראל.

(ב) דגל הצי המסחרי של מדינת ישראל הוא כמצוייר וכמתואר בזה:

דגל 1.png

הדגל – ארכו 180 ס“מ, רחבו 120 ס”מ, רקעו תכלת כהה עם סגלגל לבן כמרחק 15 ס“מ משלש הצלעות הקרובות למוט. הסגלגל – צירו הארוך 90 ס”מ, צירו הקצר – 60 ס“מ, ובאמצעיתו מגן דוד עשוי ששה פסי תכלת, 3 ס”מ רחבם, המצטרפים לשני משולשים שווי־שוקים שבסיסיהם מקבילים לצלעות האורך של הדגל. כל משולש – בסיסו 30 ס“מ וכל אחד משוקיו 45 ס”מ.

קיום רשום 4. כל אניה הרשומה באחד מנמלי ארץ־ישראל אשר בשטח מדינת ישראל ואשר רישומה עמד בתקפו ביום ה' אייר תש"ח (14 במאי 1948). דינה מאותו יום ואילך כדין אניה רשומה במדינת ישראל.

עבירות ועונשין 5. (א) אניה הרשומה במדינת ישראל שהניפה סמל לאומי השונה מן הדגל המתואר בסעיף 3, בעל האניה – אם הוא נמצא בה, – רב־החובל שלה וכן כל אדם אחר שהניף את הסמל, יאשם בעבירה ומשיחוייב בדין יהא צפוי בשל כל עבירה ועבירה למאסר של שנתיים או לקנס של מאתיים לירות או לשני העונשים גם יחד.

(ב) כל קצין בעל כתב־מנוי הנמצא בשרות הצבא או הצי של מדינת ישראל או כל קצין משטרה בדרגת מפקח או בדרגה גבוהה הימנה, או כל פקיד שהורשה לכך בכתב על ידי שר התחבורה, רשאי לעלות על כל אניה אשר עליה הונף סמל בנגוד לפקודה זו, לתפוש את הסמל, ולהחרימו לטובת המדינה.

ממונה על

ביצוע הפקודה 6. שר התחבורה ממונה על ביצוע הפקודה הזאת.

י' באייר תש"ח (19 במאי 1948).

(–) דוד בן־גוריון

ראש הממשלה

(–) פליכס רוזנבליט (–) דוד רמז

שר המשפטים שר התחבורהמהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

אבל אנו משלמים עבור שרתים ועבור פעילות פיתוח, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 43239 יצירות מאת 2376 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־29 שפות. העלינו גם 18263 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!