רקע
אשר ברש
עיבודה המוסרי של החברה

עיבּוּדה המוּסרי של החברה דוֹמה לעיבּוּד האדמה: לפנים היתה האדמה עוֹשׂה קוֹץ ודרדר והאדם היה גוֹחן עליה ועוֹקרם וּמכלם בּידיו הקטנוֹת, ידי בשׂר. שנים גשוּמוֹת הרבּוּ את הצמחים השוֹטים ולא היה בכוֹח האדם לעקוֹר אלא מקצת מן המקצת. עד שבּאוּ המכשירים הקטנים, ולאחרוֹנה המכוֹנה, שסייעוּ בידי האדם לעמוֹד כּנגד המשחיתים. כּך גם בּשׂדה המוּסר האנוֹשי. תחילה היוּ בעלי מוּסר יחידים שעסקוּ בביעוּר הקוֹצים מן הכּרם, אחר כּך בּאוּ חברוֹת קטנוֹת. הם הספּיקוּ בקוֹשי בזמנים כּתיקוּנם,

כּשהאוֹכלוֹסים לא היוּ מרוּבּים והפּרטים עסקוּ בעיבּוּד הקרקע המוּסרי.

עם ריבּוּי האוֹכלוֹסים לאין שיעוּר והתייאשוּת הפּרטים מעקירת הקוֹצים הכּוֹבשים שטחים עצוּמים, הכרח הוּא להשתמש בּמכוֹנוֹת אדירוֹת כּוֹח, כּלוֹמר, בּשיטוֹת ממלכתיוֹת, לשם שיפּוּר מוּסרה של החברה. יד היחידים קצרה.


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!