רקע
גרשון שופמן
צבי דיזנדרוק

הנה הוא עובר לפני בכל דרגותיו, למן העלם החסידי הרענן, עם הפיאות, בסטרי־לבוב ועד הסטודנט וכו' בוינה וימי העמידה שלאחר כך, בבואו לזמן קצר, כאורח, מא"י ומאמריקה. תוסס, שופע הוּמור וחיי רוח במובן המעולה. התבונה הטהורה האירה תמיד את פניו העדינים.

צירוף נפלא של מחשבה ושירה. כי גם נפש משורר היתה לו. חד השכל ודק ההרגשה. מוח פינומינלי. תפס את ה“סוגיה” על כל קפלי קפליה הדקים מן הדקים ונקב וירד עד התהום. “מן השפה ולפנים” ולפני ולפנים. האינטואיציה העיונית שלו לא נחה אף רגע. כ“מי שיברוק לו הברק פעם אחר פעם, במעט הפרש ביניהם: ואתה פה עמוד עמדי” (מו"נ).

עם כל כובד ידיעותיו לא היה מסוג הידענים סתם, שמתגנדרים בבקיאות ובציטוּט (פלוני אומר, אלמוני אומר – אבל מה אומר אתה?!), אלא נמצא עצמו ב“חזית”, בשורה הראשונה, חותר ופולש אל הסתום. פילוסוף מלידה היה, וגישתו אל הבעיות של נדנודי הנפש ו“תסביכיהם” פילוסופית היתה; את אלה הוציא ממקום חיותם, מהספירה המעשית, צירפם, זיככם, הצלילם והעלם אל האויר העליון, אל הטרנסצנדנטי. פסיכואנליזה של מעלה. ואם בין עבודה מקורית לחברתה התמסר לחקר אפלטון והרמב“ם, הרי זה סימן יפה לשני ה”זקנים" הללו; סימן, שעדיין יש בהם הרבה מהחיוני והמפרה, שיש בהם מהאַבסולוטי.

ובתור אדם? מהות נאצלה, מלבבת, אתית. אדם שלם היה. חברתו העירה ועוררה והשפיעה. הרת־יצירה היתה האוירה במחיצתו, והריני מחזיק טובה למזלי, שהקרה לפני בדרך חיי היכרות זו, אשר נתנה לי לא מעט. כל פגישה עמו, לאחר שמרחקי מקום וזמן הפרידו בינינו, היתה בשבילי חויה. כי דיזנדרוק היה מאותם הידידים המעטים, יחידי הסגולה, שהכרח הוא לחלק עמהם פנים אל פנים את הרשמים השונים, להתעלס עמהם בשיחת־לבבות, ידידים מעורים בנפשנו ממש, שבלעדיהם, בהיותם רחוקים מאתנו, אין חיינו חיים מלאים. בחליפת מכתבינו האחרונים דיברנו על פגישתנו הבאה. האומנם שוב לא נתראה, לא נתראה לעולם?!!


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 48512 יצירות מאת 2698 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 20793 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!