רקע
יצחק דמיאל
"שיחה ספרותית"

אשאלך, ואתה הסבירה נא לי: הנה הגדת שאף אתה, מדי ראותך פיסת־נייר מודפסת שמתגלגלת ברחוב, ואתה מכיר שהיא מן הספרים ההם – לבך אינו נותן לך לעבור עליה ולא להרימה, כפודה מן העלבון והזילזול. אך הן תודה, שכזאת לא יעלה על לבך כשמתגלגל קרע־דף… נו, למשל, מאחד הספרים שלי, או של אחרים כמוני, כלומר, מהספרות שלנו. והרי ממך ומשכמותך דומה שאפשר היה לדרוש יחס אחר לגמרי. ומה זה? ומדוע זה?

– איני מוסמך לדבר בשם אחרים, אך אשר לי – גם לי שאלה, ואתה השיבה נא לי:

– הנה הספרים ההם – מחבריהם, אם בעלי־כשרון או לא בעלי־כשרון, מקוריים או לא מקוריים, עליהם, על כולם, מקובל באיסור חמור לא להרהר במה שהם העלו, או עומדים להעלות על דפי־חיבוריהם, בשעה שהם נמצאים או עוברים במקומות לא נקיים.

– מה פירוש לא נקיים?

– פרש זאת כשם שתפרש. בכל אופן, עליהם זה ב“לא תעשה”. אסור! ואני הנה שואל אותך: אתה, בכל שהעלית ועומד להעלות בחיבוריך – האם על לבך עלה אי־פעם דבר כזה?

– שלא להגות במקומות לא נקיים במה שאני יוצר?

– שלא להגות ולא להרהר. האם על לבך אתה עלה או עולה אי־פעם דבר כזה?

– דברים מוזרים ושאלה מוזרה. ואיזה קשר בין זה לבין מה ששאלתי? איזה קשר ואיזו סמיכות־פרשיות?

– ולדעתי יש קשר.

– יודע אתה? השיחה מתחילה לגרות אותי. אשתמש בה פעם. אכניסנה.

– הנה, הרווחת! אני מברכך.

– וגם אני אותך.

– על מה?

– על יכולתך לדבר דברים כאלה שדיברת בכובד־ראש כזה.

– ויפה! אנו נפטרים זה מזה בברכות הדדיות.

– וכשבדרכך תראה קרע־דף מושלך?

– אם הוא מספרוּת כזו שיוצריה נרתעים מהרהר בדברי־כתיבתם בשעה שהם נמצאים או עוברים במקומות “לא נקיים”, אני את קרע־הדף הזה ארים –

כולי, מלוא קומתי, אשח וארימנו! – – –מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 47902 יצירות מאת 2669 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 20429 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!