רקע
יצחק דמיאל
"אני"...

“הכל בי גזור ועומד בגזירתה של החוקיות הכל־יקומית הקבועה, ההכרחית. אני מוצרו של הטבע, של הביולוגיה, של התורשה, אני בבואתו של המשטר החברתי, אני מירקמה של ההיסטוריה, של התקופה” – –

אולם “אני” זה שהוא מתוכי הנה ניצב עלי ומעלי ומגדיר אותי בהגדרות אלה וחותם אותי בחותמות הללו – הוא מה עליו? הוא?…

ועל שאלה זאת אַל לך בקש תשובות לא מן החשיבה השכלית־ההגיונית שלך ולא מחשיבתם השכלית־ההגיונית של סוד חכמים ונבונים ועיוניהם ותורותיהם. רוצה אתה בתשובה ש“כל עצמותיך” עליה תאמרנה: “זו היא!” – עמוד בפני עצמך וקרא, לא קול גדול, רם, כי אם קול “כל־כוליותך” בך, קריאה אחת זו:

אני! אני!

תקרא – וכל התורות והעיוּנים השכליים־ההגיוניים יגיחו ממוחך ושות ישותו עליך כלהקת שדונים, שולחים לשון לעומתך, צוחקים ורומזים שגם עצם קריאת כל־הקרב הזאת שלך כבר גזורה אף היא בך, ב“ביוֹ־פסיכיקה” שלך, בגזירת הסבתיוּת האינסופית הכבולה ומכובלת… ואז –

אז, כאסיר זה שהעלילו עליו עלילות ברשע, והוא עומד בדד ומבודד מול סורג האשנב שבתא מחנק־כלאו ושולח קריאתו אל השמים והארץ: “חף אנוכי! חף!” –

כך עמוד ושלח שוב ושוב נגד לכול, לכול, לכול את זו הקריאה האחת מעמקי־מעמקי־כל ישותך:

אני! אני! אני!

והמה לבסוף יתנדפו וימוגו, כהימוג קורי חלום־בעותים בהתנער האדם משנתו, בפקחו עיניו והנה זהרורי הבוקר!

ובהקיץ האדם, יעמוד ויאמר:

“מודה אני לפניך” –

אני! אני!

לפניך – אתה ה“אני” המוחלט, ה“אני” העליון הבלתי־מותנה – לפניך אני מודה על שבראתני יצור אישיות, יצור־“אני” – בבואתך, צלמך

* * *

לפניך אני מודה, לפניך אכרעה ואשתחווה בכפיפת כל אישיותי ובמסירת כל ה“אני” שלי – לפניך עושי, קוני, שממך הכל ומידך אנחנו נותנים לך – – –מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 47905 יצירות מאת 2670 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 20429 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!