רקע
שמואל יוסף פין
הר"ר דוד פרידלענדער אל הד"ר יוסף אליאס בווילנא

בע“ה בערלין ד' שבט תקמ”ג

יאושר בארץ כבוד ה“ה ידיד עליון וידידי התורני והרבני איש שוע ונכבד קצין העם ופארו הנגיד המפורסם כמהודר יוסף נר”ו

נתיקרתי עם כתבו הנחמד מן חי“ת חדש העבר, והיתה לי למשיבת נפש לראֹת מתוכו, כי כוונתי לדעת ידידי יהי' על דבר ש”ב הנחמד הקצין מוהר“ר ישראל שקלאף: ומעתה כאשר החל אדוני להראותינו את עוצם טובו כן לא ימנע כבודו לכתוב אליו כפעם בפעם, לשלוח לאדוני גם אותן – 269 ר”ט גם שאר מעות המגיע לי ממנו על ח"כ אשר המה עודנה תחת ידי ידידי יחי'…

ועל דבר הרב מהרש“ד, מה אומר ומה אדבר. בוודאי כבר באל לאדוני ספר אור לנתיבה היא ההקדמה לספר הח”ת עם ביאורו להחכם השלם ידיד נפשינו מוה' משה דעסייא, שם הציע את כל המאורע לעיני כל, והרבה לספר בשבחי של מהרש“ד, ובמקום גדולתו שם עניותנותו לאמר: כי לא ידע מה היה לו, ובאמת אנכי האיש עמדתי עם מהרש”ד הנ“ל לפני הרב אב”ד דקהלתנו לשמוע מה יענה נגד כבוד החכם הנ“ל, ואחרי כי סדר את כל טענותיו, התפשרנו לתת על שכמו כל העבודה, וכל המעות הוא הכסף הנמצא כעת הזאת בידינו, והוא יתן לאחי החכם הנ”ל סך קטן אשר נשכח ממני כמה, בתנאי כפול שישוב לנצח על המלאכה מלאכת שמים עד תומו, ולו יהיו כל הרווחים אשר יתן ה' מן דפוס ספר תורה הנ“ל. אחר זה לא ראינוהו עוד, רק הוא הולך ומתרעם בקול בארץ פולין ולא יסף, אפס אם מצאתי חן בעיני אדוני יאמין חל בחי נפשי, כי עד היום הזה ה”ה הנכבד הנ“ל מזיל כסף מכיסו להוצאות הדפוס, ובוודאי יגיע לו היזק יותר מאלף ר”ט מהדפוס הזה. והוא נושא את העול על שכם בלב ונפש חפצה שמח וטוב לב, זאת חלק אדם גדול אוהב מחוקק, ה' יאריך ימיו לטובת עמו ישראל וברוך שחלק מחכמתו ליראיו. עם כל זאת, ה“ה מהרש”ד הוא איש יודע ספר וידיו רב לו בידיעות נכבדות, ומעתה היטב אדוני כי הי' עם לבבו הרם לאסוף אותו הביתה.

ואחרי כי רבו טרדותי כהיום הזה לא אוכל לאמן את ידי כראוי בכתב יושר ודברי חפץ ועל כל אלה יסלח אדוני. רעו כנפשו עומד לפקודתו כל הימים.

דוד פרידלענדער.


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 49984 יצירות מאת 2762 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 21301 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!