רקע
יצחק פרנהוף
הַפְּגִישָׁה

שניהם, יוסף ובנימין, היו רעים אהובים חביבים מחוברים במין התחברות מיודה, נלכדים ומאוגדים בדבוק נפשי חזק אמיץ.

פעם חטא יוסף לבנימין חטאת אשר האהבה לא יכלה לכסות עליה. עברה גוררת עברה, הואיל שיוסף עלב את בנימין לא מחל בנימין על עלבונו. וחבילתם נתפרדה.

ימים, שבועות, חדשים, גם שנים חלפו, שלא ראו זה את זה, אף כי דרו שניהם בכרך אחד, וכשנזדמנו במקרה שניהם על המדרכה הסב כ“א פניו, כמו שלא במתכון, ומכש”כ שלא כתבו זה לזה. והפלא ופלא! תחת התנכר לגמרי ושכוח – כמו שטבע הדבר מחיב – זה את זה לעולם, היו רגעים אצל שניהם שהלב הצטמק… שהלב הרגיש איזו געגועים נשכחים, איזה הד של רגשים ישנים… ואיזה כח שלא נחלש עוד משך אותם זה לזה, למרות המחיצה שהבדילתם. אבל כל אלה לא באו לידי הבעה ולא גרמו לחדש האחוה. הגאוה לא נתנה אותם להתפיס.

העולב היה איש אמיד, ובגלל שעשיר היה לא רצה, כמנהג העשירים, להתרפס ולהתודות. והנעלב בגלל שלא עשיר היה, לא היה מרוצה להרכין ראשו.

העולב החליט בלבו לאמר:

עתה נוכחתי לדעת, שלא אהבני זה מעולם באמת ובכל לב, אם יוכל זה להתאפק זמן רב כזה, לבלי ראות פני סמן הוא, שכל בטויי האהבה שלו לא היו כ"א דברי חנופה; אין דבר. אחיה בלעדיו…

והנעלב גמר אומר: כשלא יבא הוא לכפר פני אות הוא על אדישותו נגדי. מסתמא גרם בכונה את התרחקות הזאת. מזה נראה, כי רק אדיבות ולא יותר היתה כל התיחסותו אלי עד עתה, ועכשיו שאינו צריך לי עוד, הייתי עליו למשא – והפסיק. מה לי ולו? שכחתיו…

פעם נפגשו שניהם יחד במקום צר, זה מעבר מזה וזה מעבר השני, והלכו והתקרבו זה לקבל זה ונעצו המבטים זה בזה באופן שלא יכלו עוד להסב פניהם כדרכם תמיד. וכאשר הציץ זה על זה, התחילו, פתאום היה הדבר, הלבבות קופצים, הפנים להתחור, העינים תועות, והמוחות התחילו להזדיין בטענות ווידויים שתכליתם פיוס גמור…

כמדומה היה להעולב, שבא הרגע לעשות קץ להיחס המוזר שביניהם וכאשר אך יתקרב אליו יצטדק לפני רעו מלפנים ויאמר לו: שֹא רעי לפשעי, אך דמיון שוא היא האדישות המדומה לך, אך ערמומית היא קדירותי נגדך. אצטער על ההרחקה, קטנטני הייתי. אתחרט מאד, תקע כפך בכפי.

ונדמה היה להנעלב, שעתה היא שעת הכשר של סליחה ומחילה. די ענש בעד עברה קטנה. כשיקר רעו יאמר לו: סלחתי. הא ידי. נחדש בריתנו כקדם, אל תאמין שפרידתך לא גרמה לי תגיון נפש, אל תחשוב כי אני סובל את מצבנו זה בשויון נפש…

בהרהורים כאלה התקרבו רע אל רע ונזדרז העולב ופתח את פיו להביע לרעו הדברים שבלבו, אבל מלים אחרות לגמרי נשמטו כמו מעצמם מפיו ואמר: "הלא תבוש, “הלא תכלם על דרכך נגדי”. ונאלם.

ופתח גם הנעלב את פיו להגיד לחברו סליחתו. אבל דבור אחד לגמרי יצא כמו מאליו מפיו ואמר: “אדרבה בשת הפנים לך ולי הצדקה!” והחריש. עוד רגע עמדו שני הרעים והפקירו את מבטיהם לחלל הריק ואח"כ נפזרו לשני עברים. ונפרדו לנצח.

מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 48824 יצירות מאת 2703 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 20830 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!