רקע
שלום רוזנפלד

ההחלטה העקרונית לצוות על שליט פולין להכריז מצב־מלחמה כדי לשבור את ארגון “סולידריות” נתקבלה ב“פוליטביורו” הסובייטי פה־אחד.

רק שאלה אחת טרם באה על פתרונה: העיתוי.

היו שאמרו: הנשיא רייגן כל כך מוטרד באיומי־הרצח של חוליית־המחבלים הלובית, שזה הזמן להנחית את המכה.

אבל היו שגרסו בדיוק את ההיפך: אם ננחית עכשיו את המכה, ניתן בכך הזדמנות לנשיא האמריקני לרדת מן העץ הלובי הגבוה שעליו טיפס ולהסיט את כל תשומת־הלב הבינלאומית אל המאורעות בפולין.

אולי כדאי לנצל את הקשיים שנתגלו בימים אלה במדינות השוק האירופי ובדעת־הקהל שלהן בפרשת הצבת הטילים האמריקניים על אדמת אירופה? – הִרהר בקול רם חבר אחר של ה“פוליטביורו”, איוון איוונוב, הממונה על התעמולה במערב־אירופה.

לא כי – התפלמס אתו יריבו משכבר הימים טרופים מקסימוב – האומנם נהרוס במו ידינו את ההישגים הפסיכולוגיים־תעמולתיים ואת היתרונות הפוליטיים, שהשׂגנו בעקבות ההפגנות האנטי־אמריקניות באירופה: אם נחולל עכשיו משבר אַלים בפולין, רק נחזק ידיהם של כל המתנגדים להפגנות אלה – הוסיף בהטעמה רבה מקסימוב.

הוויכוח נמשך שעה ארוכה עד שביקש את רשות הדיבור ניקולאי קגבנקו, אחד החברים הצעירים והמבריקים של ה“פוליטביורו” מנאמניו של ברז’נייב עצמו:

יש! יש לי רעיון.

אני מציע להורות לגנרל יארוזלסקי להנחית את המכּה על “סולידריות” סמוך ככל האפשר ליציאתו של ראש ממשלת ישראל מנחם בגין מבית־החולים “הדסה” בירושלים. יש לי הרגשה, או אם תרצו אפילו ביטחון מוחלט, שבגין לא מבזבּז לריק את ימיו ולילותיו על מיטת־חוליו. לא אוכל להוכיח זאת – הוסיף החבר קגבנקו – אבל אין לי ספק, שבגין מכין איזה צעד דראמאטי מיד עם צאתו מבית־החולים. הבה נכוון איפוא את המשבר בפולין פחות או יותר למועד זה, ומובטחני כי לכל היתר כבר תדאג ישראל. זכרו חברים את דבריו של מורנו ורבנו לנין הגדול בנושא העיתוי: “לכל זמן ועת לכל חפץ”.


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 47932 יצירות מאת 2673 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 20499 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!