רקע
מנחם מבש"ן
הַגַּחֶלֶת

השמים לבשו קַדרוּת והרוח סובב הולך ומרשיע בכל אשר יפנה: מתדפק על קן צפור להרסו, מגיח אל נחל מים ליַבשוֹ, נוֹשֵׁב במוקד אשר בירכתי החצר להפיצו; אף אוּדים רבים נפזרו, דעכו, כבו. וגחלת אחת נפרדה מקצה המוקד, התגלגלה אל שֶׁפך הדשן כל עוד אִשָּׁהּ בהּ, ותחתור להחבא בתוך הערֵמה מפני הרוח אשר ריח מים בכנפיו.

וירא התרנגול העומד על הגדר, ויאמר אל הגחלת: בת־לפידות! לא כן עושים ביום קרָב לעזוב את החברים ולהתחבא באשמַנים כמתים. צאי, התיצבי קוממיות בפני הרוח והלָחמי במערכה, אולי תעצרי כֹח עד שיפוּח, אולי יִסֹב פתאם אל עֵבר אחר (הן ידענו את הפוחז הזה, כי לא דרך לו!) – והיה לך ניצוצך לשלל. וָלֹא – תמותי לעין רואים אחרי הֵאבקך בגבורה עם מבקש נפשך, והיתה זאת לך לשם ולכבוד; תחת אשר תבחרי מַחנק לך בערֵמת הדשן, ששם תגועי ועין לא תראך וזֵכר לא יהיה לך במותך, אף תרנגול לא יקרא אחריך…


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!