רקע
גרשון שופמן
"למען ההיסטוריה"

ב“ילדים מוצלים” לברכה חבס (“שחרות”, “עם עובד”) יש פרק בשם “למען ההיסטוריה”. ילדים־גיבורים, אשר נפתלו עם האויב המבקש את נפשם, וגם יכלו, נפתלו־נאבקו עם הזוועות ביבשה ועם הגלים בים לאחר שקפצו מעל הספינה הנטרפת. ילדים־גיבורים, שנמלטו אלינו משם, וגם ילדים־גיבורים – מתימן (לאלה האחרונים הוקדש הפרק האחרון). אותו הרועה הקטן, בן השלוש־עשרה, זכריה בן נסים, אשר אי־שם בתימן, בשדה, רדף אחרי ארבעה זאבים, ושפעם, בליל פסח, הלך יחידי לבקש את העזים האבודות. “אני לוקח את המקל שלי ואת הגרזן הקטן ולא אפחד. היה ליל ירח בהיר, כמו באמצע היום, ואני מטפס בהר ואין אף אחד אתי, רק האלוהים בשמים…”

ובכן, בספר זה, ספר הדמעות והגבורה, גבורת ילדים, יש פרק בשם “למען ההיסטוריה”. אחת “המוצלות”, נערה כבת שבע־עשרה, משנתבקשה לספר אף היא את כל המוצאות אותם שם, שאלה: “רצוני לדעת לשם מה לך סיפורי?” והיא ניאותה לספר רק לאחר שהוסבר לה, “כי יש לרשום את הדברים למען ההיסטוריה”.

כן, למען ההיסטוריה. נערה אחרת, רות, בת חמש־עשרה, שנמלטה מטרנסדניסטריה, סיימה את סיפורה המסמר לאמור: לא, אנוכי לא אשכח. כל ימי חיי אזכור וכל ימי חיי לא אחדל לשאול: על מה ולמה עשו לנו כך?!"

על מה ולמה?

למען ההיסטוריה!

מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!