רקע
שלום רוזנפלד
שיטת המשבצת ה־40

למען ההגינות ייאמר מיד שאת “שיטת המשבצת ה־40” לא המציא יועצו הבכיר של שר־העל הכלכלי יעקב מרידור – אותו יועץ שפורסם עליו, ללא בצדק, כאילו הציע לבטל את הכיתה הי"ב.

את “שיטת המשבצת ה־40” המציא המוח היהודי שמאחורי משחקי ההימורים הממלכתיים בישראל, הלוא הם הפיס וה“לוטו”.

כמשתתף קבוע במִשחק ה“לוטו” – כן, כן, חולשה היא באדם – שׂמתי לב יום אחד שבמקום למלא 6 משבצות בטופס של 39 משבצות, אנו ממלאים עכשיו 6 משבצות בטופס של 40 משבצות. למתמטיקאים ולסטאטיסטיקאים משאיר אני לחשב בכמה בדיוק פחתו סיכוייו של בן־אדם לזכות בפרס הגדול בגלל הוספת עוד משבצת אחת, אבל ברור בתכלית שסיכוייו של ה“לוטו” לזכות מאִתנו בהכנסה נוספת גדלו בשיטה זו בשיעור לא מבוטל.

וזאת – בלי להעלות את מחירו של הטופס, שמן הסתם הועלה לא מכבר ולא נאה להעלותו שוב בתוך זמן קצר.

איזה פטנט מופלא!

כך, למשל, אין צורך עוד לדרוש מנותן העבודה – ממלכתי, ציבורי או פרטי – תוספת שׂכר, תביעה שאולי היא עומדת בניגוד להסכם חתום, או שאולי עלוּלה להידחות על הסף מחמת התקדים שהיא יוצרת לגבי מגזרים אחרים במשק. מה תובעים, איפוא? תובעים קיצור שעות עבודה ביום או ימי עבודה בשבוע.

לפי שיטה זו אפשר – אם רוצים אתם בדוּגמה אחרת – להגדיל את ההכנסה בתחבורה הציבורית בלי לייקר את הכרטיס, דבר שמרגיז את ציבור הנוסעים ומקפיץ את האינדקס. פשוט: מקצרים את הקווים. די להפחית מן הקו הקבוע תחנה אחת או שתיים ויש לך כך וכך אחוזים של הכנסה נוספת.

רוצים עוד דוּגמאות של הגדלת הכנסה בלא לפגוע במחירים?

בבקשה: לצמצם את תכולת הבקבוקים (שמן, משקאות קלים או יינות); להפחית במשקל הלחם האחיד או של כל המִצרכים הנמכרים באריזות קבועות; בענף שלנו, למשל, העיתונות, מספיק לצמצם מספר העמודים מ־36 ל־24 ליום וכבר יש לך הכנסה נוספת, על־ידי קימוץ מחיר הנייר.

קיצורו של דבר: “שיטת המשבצת ה־40” – אין יעילה ומתוחכמת ממנה לקימוצים ולקיצוצים אם מסתכלים מן הצד האחד – ולגידול ההכנסה או התועלת אם מסתכלים מן הצד האחר.


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

אבל אנו משלמים עבור שרתים ועבור פעילות פיתוח, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 39096 יצירות מאת 2018 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־28 שפות. העלינו גם 14554 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!