רקע
שלום רוזנפלד

“גברת הברזל”, מארגרט תאצ’ר, לבושה מדים צחורים של אדמירל, סקרה את משמר־הכבוד של הצי המלכותי בנמל פורטסמות, ובנעימה רצינית וחגיגית נפרדה מן הארמדה הגדולה שיצאה אל מרחבי האוקיאנוס:

"קצינים וחיילים,

"אתם יוצאים להילחם באויב האכזרי, שפלש אל אדמתנו הקדושה במזימה לחסל את שלטונה של הקיסרות המפוארת שלנו במושבות שמעבר לים.

“העם הבריטי לעולם לא ישלים עם מעשה תוקפנות ברברי זה. נאמנים למסורת גיבורי טרפלגר, דנקרק והקרב על לונדון, אנחנו נילחם בים, אנחנו נילחם בחופים, אנחנו נילחם במפרצים, אנחנו נילחם ברחובות עדי ימוּגר האויב”.

הצי האדיר הפליג למשׂימתו: עשרות אניות־קרב חדישות, בתוכן נושאות־מטוסים, משחתות, סיירות, צוללות גרעיניות, ספינות־טילים וכלי־שיט אחרים, מצוּידים בסוגי נשק סודי וקטלני שהאנושות טרם ידעה שכמותם.

על הארמדה האדירה פקד אחד המהוללים שבאדמירלים הבריטים, שמאחוריו מסורת מפוארת של שירות בכל שבעת היָמים.

*

כאשר נתקבל על גשר־הפיקוד שדר־הפרידה הפאתטי של “גברת־הברזל”: “קצינים וחיילים, אנגליה מצפה שכל אחד מכם ימלא את חובתו במלחמת־הקודש על הגנת איי־פוקלנד” – הזדקף האדמירל מלוא קומתו, הצדיע לדגל שהתנוסס בראש התורן והבזיק חזרה אל המולדת שדר, שייכנס ללא ספק להיסטוריה:

“איפה זה?”מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

אבל אנו משלמים עבור שרתים ועבור פעילות פיתוח, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.