רקע
גרשון שופמן
הזרוֹע

חברים היו שניהם בראשית נעוריהם אי־שם באחת המדינות. נתגלגלו הדברים, כפי שמתרחש עלי אדמות לא אחת, והאחד הצליח בכל אשר פנה, עלה מעלה מעלה ותפס מקום בצמרת השררה עד כדי כך, שמות וחיים היו בידו. לעומתו – השני, ביש מזל, ירד מטה מטה, נהדף מכשלון אל כשלון עד שנסתבך בענין רע ועונש חמוּר היה צפוּי לו.

אז זכר המסכן את חברו לשעבר ונדמה היה לו שאם רק יגיע עד מקום־כבודו, יתייחד עמו בחדרו, יזכיר לו ראשונות ויבקש על נפשו – ונוֹשע. רבות התלבט, התרוצץ עד שהשיג את היתר הפגישה הגורלית.

והרי הם יושבים שניהם לבדם, פנים אל פנים. זה מדבר תחנונים, וזה, השׁליט, מתנכר, שומע ואינו שומע, מרחיק מבטו אל מעֵבר לקדקוד איש־שיחו, עד שקם וענה:

– אני איני יכול לעשות כאן כלום. החוק מעל לכול!

כשלו רגלי האובד, חשכו עיניו והוא הגביר תחנוניו וגם נגע קלוֹת בזרוע ידיד־נעוריו – והנה היא קרה וקשה כפלדה, כאותה פלדה, ממנה הגיליוֹטינה עשויה.


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!