רקע
בנימין גלאי
החתימה

כל מי שיש לו ענין בחיי־עולם, שם בודאי לב לכך שחתמתי, בימי פולמוס נאים אלה, על כרוז פוליטי מטעם אנשי־הרוח. מסופקני, אם יכול היה שלא לשים לב! איני יודע, לפי־שעה, מדוע, אך אותיות שמי היו מצופות מעין־זרחן. על כל פנים לא יכולתי להעיף עליו עין – על הכרוז, כלומר – מבלי שתגיו – תגי שמי, כלומר! – לא יפרכסו אלי מרחוק, כמין פח נוצץ בחשכה!


רבים מאלה שעיינו בו – בכרוז, לכל הרוחות, לא בשמי! ־ נגשו אלי וברכוני. חן־חן, מעומקא־דלבא! אך בינינו לבין עצמו: מי שסבור כי מצפוני איננו מניח לי למשוך ידי מעסקי־קלפות, אינו אלא שוטה! לי היו טעמים משלי לכבד את ידידי, אנשי הרוח, בחתימת־ידי…לא שעשיתי ש ק ר בנפשי, חלילה…יש דברים שאיני עושה אותם רמייה!

אף־על־פי־כן טועים אלה שייחסו לי כוונות יפות מדי. האמת העירומה היא זו שרציתי לישב לי בשלווה ולבלוע זבובים, ככל אשר נאה לאיש־מעלה. אך יקירי: שוטה אינני! שעה שזימנתי עצמי לחמוק לי לדרכי, נזכרתי בחיוכם הנחמד של הטובים בידידי. באזני רוחי שמעתי את קולם המתון, הסימפטי, מלא־ההבנה, שהבעת תמיהה נרגזת מחלחלת בו:

ואתה? היכן אתה?”

ראיתי פתאום את ידידי האחרים מהלכים להם במה שקורין תילוי־ראש. הם חתמו…משמע ששמם יקר משמי! בהם בקשו אנשי־מעשה להתהדר…משמע שיפים הם ממני! לא, אינני הגדול בבני־דורי ולא החכם שבכל החבורא, אך גדול וחכם אני משוטים רבים. יודע אני שאם אינך מרכיב עצמך על סוס גבוה ־סופך שאתה זוחל כל ימיך עם נשכחי־עולם. הרוסטטראטוס, שביקש להוציא לעצמו מוניטין, הצית כידוע את מקדש דיאנה באפסוס. אצלנו – לא בכל יום אתה יכול להצית הצתות! חייב אתה למצוא דרכים קצרות יותר לתהלה!

כן, יקירי, ההמון! ההמון – דרכו לשכוח! במאה הארבע־עשרה היו כל בני־פירנצה עולים לרגל לביתו של חכם־משפטים אחד – אקורסיוס – ומנשקים את העפר שעליו דרכו פעם כפות־רגליו. משבאו פקידיה של רשות להרסו – לא טרחו אפילו למחות בידם. אין לך דבר חולף כתהילה. אם אינך מופיע לפחות שלוש פעמים בשנה, בפומבי – פשוט רגליך והוצא את רוחך: חשוב אתה כמת!

חתמתי איפוא בשתי ידי. אם לא הצלתי את ידידי, הצלתי לפחו את שמי. לא בי האשם, כי נתמעטו קולות בקלפי.

מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 48905 יצירות מאת 2703 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 20857 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!