רקע
דוד רמז
לַהֲקָמַת הַגְּדוּדִים הָעִבְרִיִּים

בפתיחת מועצת ההסתדרות מ"ז


עיקר ענינה של המועצה הזאת – שידוד מערכות ההתגייסות הכללית שלנו מחדש, לשם הקמת הגדודים העבריים. הישוב היהודי והחזית לכל צורותיה התקשרו, מאז ועידתנו, בקשר נוסף של 7000 איש ואשה: לצבא, לנוֹטרוּת – ולכלי הבטחון והמגן הפנימיים. ביניהם 4500 חיילים וחיילות. לא מעט הוא, אם נשים לב למסיבות התנדבותנו! למן 500 החַפרים העברים הראשונים, אשר היו בדיעבד נושאי כלי־גדודים ביוָן ובכרתים ואשר חלק חשוב ויקר מהם נפל בשבי, ועד למתן ההכרזה על גדודים עבריים – עברנו כברת־דרך. הגענו לתחנה זו בכוח עוּבדת התנדבותנו. כגוּלת־הכותרת הופיעה בימים אלה הפלוגה הצבאית המיוחדת של “סולל־בונה”. גם אלה שכּפרוּ בדרך הזאת מלכתחילה הגיעו אליה לבסוף. אין לנו אלא להמשיך וללכת בדרך זו ולמלא תוכן חי את מסגרת הגדודים העבריים, מתוך המשך דרישה כי ינתן לנו להילחם כבנים לעמנו – וצבאנוּ יעמוד על דגלו.

בתוך חזית האש יש עיגול מיוחד לנו – עיגול השמד ההיטלרי. הוא, לפי אימתו, מהווה נקודה מרכזית. אך בחזון השלום, בחזון התמורה והתקומה – אנחנו בקצה. ועל כן יקרו לנו כל כך ידידינו – אישים ותנועות – אם באנגליה ואם באמריקה ואם בדרום־אפריקה ובשאר ארצות, המכריזים בעצם הימים האלה בבית־הנבחרים ובבית־הלורדים, בעצרות־עם ובעתונות, כי לא יזרח השמש על העולם אחרי טבח־הדמים, אם לא שיזרח גם על העם הנרדף ביותר, וכסא הצדק, למענוֹ נלחמים, לא יהיה שלם כל עוד לא יקוּים במלואו הנדר אשר הובטח לעם היהודי עוד בימי המלחמה הקודמת. יקרים לנו אישים ותנועות אלה כמו שיִיקרוּ שביבי־אור באשוּן חושך. ישאו נא ברכה מכאן על עמדתם המעודדת.

בתוך התנועות האלה נציין מעל במתנו כאן במיוחד את ועידת מפלגת־העבודה הבריטית, שנתכנסה לפני שלושה חדשים וחזרה ואישרה את עמדתה לקיום הבטחת הבית הלאומי, ונשלח ברכה לבבית מכאן לברית האגודות המקצועיות הבריטיות, אשר ועידתה מתכנסת בימים אלה בבלאקפּוּל.

הקריאה לעזרת ססס“ר, אשר ההסתדרות היתה לה ראשונה – ואשר אחרי כן נוסד לה הכלי הארצי הכללי: ליגה V – מצאה את הדה העיקרי בהסתדרות. מסרנו מתנתנו לססס”ר, עשרת אלפים לירות, אשר נשלחו בידי ברל לוֹקר לציר ססס“ר בלונדון, איוַן מַאיסקי. נמשיך בריכוז פעולה של ממש לעזרת ססס”ר בדרכים הפוריות ביותר הפתוחות לפנינו – כמו: חמרים רפואיים וחימיים – מתוך הערכת מלחמתם ועמידתם של עמי ססס“ר, המפעימה את לבנו בוקר בוקר וערב ערב, ולוּ תיענה משם זו קריאתנו אנו: לפתיחת שער לעליתם של יהודי ססס”ר הנה – ועלתה העזרה למדרגה עליונה של עזרה הדדית נאמנה!

כי לעליה אנו צופים מכל הצדדים, מכל הארצות, בהן מצויים קיבוצים יהודיים, לוּ גם מועטים, וקל וחומר – מרובים. בחקלאות ובחרושת, בצבא ובנוֹטרוּת זקוקים אנו לחיזוק כוחנו. אנו קוראים ליהדות אשר מעבר לים: החשיבו את תביעתנו להגברת כוחנו לאלתר – ועשו למענה כל מה שבידכם.


אלול תש"ב.

מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 49467 יצירות מאת 2733 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 21102 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!