רקע
דב נוי
נד. שלמה המלך מנסה את המזל

מפי: מסעודה מזוז (ספאקס – רמלה)


פעם שמע שלמה המלך עליו השלום קול קורא מן השמיים על מזלה של בת פלונית. אמר בלבו: אנסה את המזל ואראה אם צדקו דברי הקול מן השמיים. מה עשה? קרא לנשר ואמר לו: – שא בת זו למדבר ושמור עליה מכל משמר, שלא יקרב אליה זר. ואל תחזירנה לכאן אלא אם תקבל פקודה. ויום יום תקנה את הדרוש לה וחלק מן המצרכים תקח מארמוני.

וכך היה. הנשר נשא את הבת למדבר, שיכן אותה באחת המכרות והיה מביא לה יום-יום שתי ככרות לחם מן השוק ואת השאר המצרכים מן הארמון.

והנה קרה, שבחור אחד הפליג בסירה וקמה בים סערה גדולה ואת סירתו אל החוף טילטלה. בעלותו על החוף התחיל ללכת בכיוון המערה, ובהגיעו לשם נשאר עם הבחורה. כאשר בא הנשר המביא אוכל מדי יום ביומו וראה את הבחור במערה, התחיל להביא מדי יום שתי מנות.

לא עברו ימים רבים, והבחור והבחורה התאהבו זה בזה והחליטו להינשא. אך כיצד ייערך הטקס בלי רב? כיוון שלא מצאו פתרון לבעייה, התחילו לבכות ולהתפלל: – ריבון העולמים, גלוי וידוע לך כי במדבר זה אין אפשרות לערוך חתונה כדת משה וישראל. אפילו מניין לא יהיה לנו, גם לא עדים לקידושין.

קידש הבחור בעצמו את הבחורה, ולא עברו ימים רבים עד שהרתה וילדה בן.

חלפו-עברו שננים ולבני הזוג נולדו חמישה בנים ובנות, עד שהנשר נאלץ להביא למערה מנות כפולות ומשולשות, ומרובעות ומחומשות, כמויות עצומות של אוכל.

הרגיש שלמה המלך בדבר, קרא לנשר ושאלו: – מה קרה שאתה מריק מחסנים שלמים של אוכל בארמוני?

ענה הנשר למלך: – הטלת עלי דאגה לנפש אחת, ועכשיו יש שם שבע נפשות הזקוקות למחיה. – סיפר הנשר למלך כיצד הגיע הבחור למערה, כיצד קידש את הבת וכיצד נולדו לבני הזוג בנים ובנות.

שמע המלך שלמה, החכם מכל אדם, שכל ה“מקרה” על הים תוכנן מראש בשמיים ובת-הקול על מזלה של הבת לא טעתה. נתן המלך לבני הזוג בית יפה ורכוש גדול והם חיו בשלווה ובנחת.מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואכסון בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 44927 יצירות מאת 2484 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־29 שפות. העלינו גם 18847 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!