רקע
גרשון שופמן
אשר ביילין

עם אָשר בּיילין הורדה אלי קבר חתיכת אביב – אביב ספרותנו משנות תר“ס–תר”ע. הרבה סייע הצעיר הרענן בימים הראשונים ההם להרמת האוירה הספרותית בתגוּבתו, בהבנתו הדקה ובביקרתוֹ שבעל־פה. אחד מאותם יחידי־סגולה היה, שחברתם בלבד מעניקה השראָה.

זוהר עיניו הנבונות, אם כי דהה קצת, לא כבה עד אחרית ימיו. פּיקחותו האירה את פּניו. היסוד הסטירי בכתיבתו ניזון מהעוּבדה, שיותר מאחרים סקר את השלילי, את האוילי, את הנפסד.

בשורש נשמתו משורר היה. כבסיפּוּריו הראשונים, כן גם בפיליטוניו האחרונים, השנונים, בהם שיקע כוח רב, מצוּיים פה ושם קטעי שירה נעלים. כל ימיו צמאָה נפשו העדינה ליופי, ליפי האשה, ובצמאונו זה התענה עד נשימתו האחרונה.

ערגה נצחית זו ואהבת החיים על כל גילוּייהם, אהבת־איתנים, הן הן שנאבקו עם מחלתו הממוּשכת והצעידוּהוּ ברחובות ועל שפת הים – על אף הכל. והנה – סוף סוף!.. אין זאת כי אם המות עשה בעקבה. ואם גם הוא, אָשר בּיילין, לא נמלט – איך נימלט אנחנו?!


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!