רקע
אהרן מגד
הקדמה ל"שולחן הכתיבה"

בקובץ זה כינסתי מבחר מתוך עשרות רבות של רשימות ומאמרים בענייני ספרות ותרבות, שרובם הגדול ראו אור בבמות שונות (“משא” – ב“למרחב”, וב“דבר”, “הארץ”, “ידיעות אחרונות”, “מאזנים” ועוד) בכשלושים השנים האחרונות.

אלה הם מעין סיכומים למחשבות המתלווֹת למעשה־הכתיבה של סיפורים ורומנים; לאלה המתעוררות אגב קריאת ספרים; או מתוך התבוננות בתופעות תרבותיות בסביבתנו הקרובה והרחוקה.

בשער “יחסים” – נכללו המאמרים שעניינם ביחסים שבין הסופר ובן גיבוריו, בינו ובין הלשון וקיצבהּ, בינו ובין המציאות הפנימית והחיצונית, וכן בינו ובין קוראיו ומבקריו. בשער “זמנים” – כונסו מאמרים העוסקים בזיקותיה של התרבות העברית ללשון, למציאות הישראלית והיהודית, לאקטואליה ולהיסטוריה, בזמן עבר ובזמן הווה. בשער “סופרים” – התרשמויות ותגובות על יצירותיהם של כמה סופרים עברים, מביאליק ועד יעקב שבתאי.

אין בכל אלה מה שקרוי “ביקורת ספרותית”, ולא שום יומרה להצגת משנה אסתטית סדוּרה, או לקביעת הלכות בה.

א.מ.


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!