רקע
משה בסוק
הקדמת ההוצאה למבחר השירים

את מבחר השירים שלפנינו התקין משה בסוק לדפוס בשנה האחרונה לחייו.

התקין – ולא השלים מלאכתו. בשולי מחברת העזבון, בה רשם שיריו האחרונים, מצאנו את השורות הבאות, שהן מעין מרשם לספר הזה:

"קובץ מבחר שירים. עם סיום. –

השירים נבחרו מתוך הקבצים ‘בשלבים’, ‘בהידום מרחקים’, ‘מאחורי הזורע’, ‘החוף השקט’, ‘נחושתים והללויות’ ו’יום נאה, חלקו מעונן'.

השירים סדוּרים לפי נושאים ובסדר כרונולוגי. וכך אני נמצא אוחז בשיטה זו וגם את זו מקיים.

רוב השירים באים כנתינתם הראשונה, להוציא חילופי מלים ותיקונים זוּטרים, ומיעוּטם – התירו לעצמם ימים אחרונים לראות עצמם חכמים ונבונים מן הימים הראשונים" –

נקודה לא הספיקה היד הכותבת לקבוע בסוף הפסוק—

האיש שהביא לדפוס ספרי שיר ופרוזה רבים של חברים – לא זכה לראות אסיף שירתו מקוּבץ בספר.

“בך צוֹפה מרחוק אהבתי”, כתב באחד מן השירים האחרונים. יהיה ספר שירים זה, פרי-שירה של עשרות שנים, מנחה של אהבה וזכרון לחברנו המשורר, שהלך מאתנו בטרם השלים שירו.

בבואנו למסור את הספר לדפוס הקפדנו לשמור על המתכונת אשר קבע לו המשורר. אם הכנסנו פה ושם שינויים קלים, לפי סימני הציון של בעל הספר עשינו זאת ובעצה אחת עם רעייתו שולמית ובנו עידו.

למדורי הספר הוספנו מדור של “שירים מן העזבון” שהועתקו ממחברת העזבון וניתנו בזה כפי שנכתבו, ללא ליטוש אחרון. כן צירפנו לספר את המסה “עיונים אחדים ביצירה העברית”, שנכללה בספר המסות, “נופי ספרות”, שכן יש במסה זו מראיית המשורר ומהרהוריו על דרך ספרותנו.

את הציונים הביו-ביבליוגרפיים רשם ש. אבן-שושן.

הביא לבית הדפוס – זרבבל גלעד.

ההוצאה

מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 47914 יצירות מאת 2673 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 20499 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!