רקע
הרמן וגנר
הַחַלָק
הרמן וגנר
תרגום: יהודה גור (מגרמנית)

כל חלק יולד מביצה קטנה כגולת הסיך. החלק ימליט עד ארבעים אלף ביצים, השמעתם ארבעים אלף! ובני חלק אחד דים לסעודה שלמה ליושבי עיר לא קטנה, החלק ממליט ביצים בים קרוב לשפתו, ושם יחמו המים בקיץ מחם קרני השמש והתבקעו הביצים ויצאו החלקלקים אשר ימצאו רמשים דקים וצמחים די טרפם, ורבים מהם יהיו לברות לחיי הים, הקיץ יעבר והחלקלקים גדלו מעט, הרוח הקר יהמה וינשב בעברה, השלג יכסה את פני הארץ, אז יעזבו החלקים את השרטון, אשר גרו בו עד כה, והלכו אל עמק הים, שם ינוחו המים תמיד וחֻמם אחד בקיץ ובחרף, בקיץ אמנם אינם מים כמו השרטון, אך תחת זאת אינם קרים כל כך גם בחרף, והתאספו החלקים זקן ונער יחד אל תחתית הים, ושם ימצאו רבבות חיים שונים ומשונים, דגים וסרטנים, רכיכות וצמחיים, רבים מהחלקים יהיו לטרף לחיים גדולים מהם, ויש גם אשר החלקים הגדולים יאכלו את אחיהם הקטנים.

בפי החלק יש שנים קטנות, ובהן יאחז את טרפו.

ובשוב הקיץ והשמש יחל לחמם בקרניו את הארץ ואת הימים, והתאספו החלקים שפעות שפעות, ועלו על פני הים והלכו אל גדותיו. אז יתנפלו עליהם חיים רבים שונים ואכלום בכל פה.

השַחַף או אחד מהעופות אוכלי הדגים יתנפל עליהם ותפש את הדג הרוחף ואכלהו או נשאהו אל קנו לבניו הקטנים הדולפינים והתנינים ויתר החיים הגדולים אשר בים ירדפו אחרי שפעות החלקים ועשו בהם שַמוֹת, ואחריהם יראו גם האנשים באניות רבות קטנות וגדולות, ופרשו רשתות וחרמים, והעלו חלקים לאלפים ולרבבות, וגדל אחד קבוע לחֹרי הרשת למען יוכלו החלקים הקטנים לצאת מהרשת ולחיות בים עד כי יגדלו גם הם, ואז יבא זמנם הם לבוא אל הרשת ולהעלות היבשה. ומלחו הדיגים את החלקים ונתנום בחביות, והביאום אלינו ומכרום לסוחרים ולחנונים.

ואם כי הדיגים ידוגום שנה שנה לרבבות ולמליונים, בכל זאת לא ימעט מספרם, כי מהביצים אשר ימליטו יתבקע בשנה הבאה חלקים במספר נורא מאד, כמספר אשר היה בשנה העברה.


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 47470 יצירות מאת 2638 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 19875 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!