רקע
שמשון יעקב קרויטנר
ערגת ירושלים: הקדשה ומכתב ראש העיר

לסבתי שעלתה לירושלים בימי שלטון התורכים על הארץ;

לבנותי שנולדו בירושלים בימי המנדט הבריטי;

לנכדי ונכדותי שנולדו בירושלים בירת מדינת ישראלראש העיר

MAYOR OF JERUSALEM


ערגת 1 ב.jpg

הסיפורים ההיסטוריים המופיעים בספר “ערגת ירושלים” הם ביטוי נאמן לקשר המיוחד שחשו היהודים כלפי ירושלים. עם מגשימיה של “ערגת ירושלים”, ועם בוני העיר במרוצת הדורות, נמנים אישים דגולים של העם היהודי, הוגי דעות ומורי הוראה, אשר עקבות פועליהם ומעשי בנינם נראים עד היום בעיר, כגון: הרמב"ן, ר' יהודה חסיד ור' ישראל מרוזין.

שלושה בתי כנסת המצויים בין חומות ירושלים מעידים על געגועיהם ועל עשייתם בירושלים: בית כנסת הרמב"ן ששוחזר לאחר מלחמת ששת הימים; בית הכנסת “החורבה” שנבנה לפני כמאה ושלושים שנה, על חורבות בית כנסת שהקים ר' יהודה חסיד לפני למעלה ממאתיים ושמונים שנה, ואשר נחרב אחר כיבוש הרובע במלחמת השחרור; בית הכנסת “תפארת ישראל”, מיסודו של ר' ישראל מרוזין שנחרב גם הוא (בית כנסת זה נקרא גם בית הכנסת של ניסן ב"ק). שלוש הדמויות האלו מהוות דוגמה לחכמי ישראל שצירפו ערגה לעשייה בעירנו והניחו את היסודות לתחייתה של בירת ישראל.

אני מברך את המחבר על יוזמתו להאיר פרקים נשכחים אלה ואחרים בתולדות העם ובתולדות עירנו, ומקווה כי ספרו זה יהווה מקור ללימוד ולידיעה מהימנה של תולדות עירנו ובנייתה.

בברכה,

טדי קולק


ערגת 2 ב.jpg

ירושלים, י“א באייר תשמ”ג טדי קולק

24.4.1983


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 47288 יצירות מאת 2636 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 19764 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!