רקע
יצחק דמיאל
הסנה לא צעק

בכתבי־קדשו של ישראל אלוהים מוודא ומוכיח מציאותו לגוי ולאדם לא מתוך תורות והוכחות שכליות, כי אם מתוך התגלויותיו ומתוך עדות עלילותיו האלוהיות.

ומכאן ההוראה גם לאדם:

בשום תורות והוכחות שכליות לא יביא אדם את האחר לידי אמונה. אפשר ויהא אדם מוּלך אל אמונה על ידי אחר רק בדרך אחת –

מתוך גילויי־אישיותו הבלתי־אמצעיים של אותו האחר, מתוך גילויי עצם חייו ופעליו של זה, כשהם גופם מוקרנים וקורנים באור אלוהי, כשהם גופם “בקרבם קדוש”…

מה להם, איפוא, לאנשי־דת, אנשי־האמונה, כי יצעקו על שלטון הכפירה אשר סביב שתה עליהם. הסנה לא עמד ולא צעק על שממונו של המדבר. הוא בער! ואשר קרב לאשו ולאורו ועמד במחיצתו – ראה המראה הגדול ונפל על פניו והשתחווה.

ואת החשבון הזה, שהוא חשבונם, יעשו נא אנשי האמונה – ובדומיה. כל אחד לנפשו. ותחת תוכחתם לבקרים תבוא נא אנחתם, אנחה כבושה, חרישית…

ומי יודע כמה גדול כוחה של אנחת־סתרים כזאת אף לטהר אוירו־של־עולם מאֵדי הכפירה והציניוּת ורעלם וחדירתם. והאם לא לכם, אנשי האמונה, לדעת זאת?…מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.