רקע
חיים ברנדוויין
עם הספר 'בחצרות ירושלים'
איורים מאת: יוסי שטרן

בחצרות 1ב עם הספר.jpg

בחצרות ירושלים” – על שם הישוב הותיק בירושלים, שהיה חי בתוך חצרות חצרות. ולא הרי חצר זו כחצר זו. לכולן, הווי וסגנון חיים ולבוש, ואורח מחשבה ונוסח דיבור מיוחדים ומגובשים.

וחיו אנשי החצרות בצל שלטון זר ובשכנות עם ערביי הארץ. וטוב להם וניחא להם בכך. כי עיניהם לא היו נשואות מעבר לחצרותיהם, ודרך הילוכם בקומה כפופה, בתפילה ובתחנונים. ומסביב להם בתוכם ומעל להם, הלך ונבנה עולם־אדם־יהודי חדש; עולם־אדם, אדמה משלו וחרות משלו. והיה מאבק בין הישן־המעוצב ובין החדש־הגועש. מאבק סמוי ונסתר בעיקרוֹ, פורץ לרגעים כלפי חוץ, כבה, וחוזר ומפנה עצמו כלפי פנים. הבקיע הגדול בחומות החצרות נבעה עם פרוץ מלחמת העצמאות.

בספר הועלו אי־אלו שרטוטי דמות ועלילה ודפוסי חיים מהדהדים מאבק זה כלפי פנים החומות וכלפי חוץ.

*

הסיפורים הללו, בחלקם בבחינת לקט שנתפרסמו בשעתם מעל עמודי התקופונים העבריים בארץ ובגולה, ובחלקם – יצירה חדשה הרואה עתה אור לראשונה.

הלקט עובד ונומר, ויש וחלו בו שנויי עלילה ודמות, עד שאפשר לראותו כיצירה חדשה.

הסיפור “בצל שלטים”, שאינו תואם את המסגרת מבחינת הרקע וההווי, תואם לה מבחינת המוטיבציה הפנימית ומהלך הרוח המרחף בסיפורים – מספורי ילדים עיפים, על כן יכירנו מקומו בקובץ סיפורים זה.

*

תודתי לועד “קרן התרבות – אגוד עברי לחנוך ותרבות בקנדה”, ולמנהלה מר א. הורביץ, על שעודדוני להוציא לאור קובץ סיפורים זה.

לרעיתו מרים שמאורה – אור לי ומכוח אור זה רואים דפים אלה אור.


ח.ב.

ירושלים–מונטריאל


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 47902 יצירות מאת 2669 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 20429 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!