רקע
יצחק דמיאל
ואפשר...

ואפשר שהמשא־והמתן הבלתי־פוסק של האדם עם נפשו על אודות אלוהים – גם הוא טיח־חיוּץ הוא בין האדם ובין האלוהים. והאדם ישכים, על כן, יום אחד ויאמר: "לי, אני, אין אלא להשתדל, שאני ביומי שלי החולף, שאני בהווייתי־שלי הדלה לא אוסיף על הרע שבחיים, על האופל שבעולם. ומה גם לוּ אזכה ואזרע גרגר קט אחד של טוב, לו אזכה ואעל שביב זערער אחד של חסד, של אהבה. והסחת־הדעת האחרונה הזאת מאלוהים – האם לא היא היא השתלכוּת־נפשו הישירה של האדם לתוך ידו הפשוטה של אלוהים?

אולי!…

ומצאתי בספר אחד: “אחר שלא נשאר לו לאדם שום דבר קדוש בעולם, חוזר ומתקדש עליו העולם בדרך אנושית הרבה יותר, והריהו מתחיל ליתן לבו אפילו לתולעת באדמה שדופק־חייה מעלה אותה מפעם לפעם להיזון באורו של עולם”.

ו“התקדשות־העולם” הזאת על האדם, ההתקדשות בדרך־האנושית הזאת העגומה עד למאד – האם לא היא היא שמתוכה דוקא, מאחרי זו “התולעת באדמה” שהלב מעתה מופנה אליה, מזומן האדם לחג החגים הגדול אשר לאדם, חג מצאו־את־עצמו עומד במקדש־עולם והיראותו את פני מלכו־בקודש – מלך־כל־ארץ אלוהים־חיים?…

וכל הדרכים פתוחות־חסומות, וכל החלונות שקופים־אטומים –מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!