רקע
יצחק ליבוש פרץ
לד"ר יצחק געליבטער
יצחק ליבוש פרץ
תרגום: שמשון מלצר (מיידיש)

1

געליבּטער היקר, הצעת הצעה מעניינת מאד, אך לצערי אין השעה כשרה לכך. בפאלעֶסטינא עכשיו העונה של חום גדול וזבובים נוראים. לנסוע אפשר רק לפסח. אך גם בעונה ההיא כמעט אי־אפשר לי לנסוע. ראשית, אין זה זמן־חופשה, שנית – ארבעה־חמשה שבועות בשביל פּאלעֶסטינא מעטים הם בשבילי. אולי יבוא יום והאוּרוָה2 שלנו תיטהר, ופרנס־חודש חדש יבין, כי נסיעתי שלי שוָה משהו לא בשבילי בלבד… או שיתרחש נס אחר – וכי לעצותי שלי זקוק הוא, יתברך?

לפי שעה סע אתּה לבדך.

יותר להתעצל ולא לענות לא יכולתי, מפני שאני יוצא בימים הקרובים לדרך. נדמה לי, לטאַראַספּ.

היה בריא

י"ל פּרץ
  1. ד“ר יצחק געליבטער הוא ידיד־נעוריו של פּרץ. הם למדו יחדיו בבית־המדרש בזאמושץ ואחר־כך יצאו יחד לתרבות־ההשכלה. פרץ מספר ב”זכרונותי“ (עמוד מ"ה ואילך) הרבה פרטים על יצחק געליבטער ועל אביו פייוול (פ‘ ג’). ד”ר יצחק ג. הציע לפרץ לצאת יחד לנסיעה לארץ־ישראל. – המכתב כתוב לזאמושץ על גלויה של תצלום שמצולמים בו פרץ, הלנה פּרץ, דינזון ופּּרץ הירשביין.  ↩

  2. הכוונה לקהילה היהודית בווארשה.  ↩

מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!