רקע
אפרים א. ליסיצקי
חבלי לידה וחבלי גדול

(שדור בקול ישראל)


ביקרתי את הארץ לפני עשרים ושתים שנה, ושוב זכיתי לבקרה. רשמי מביקורי הראשון הבעתי במחזור שירים שכתבתי ושנכנסו לקובץ שירי “במעלות ובמורדות” בשם “מסע ומשא”, ואילו רשמי מביקור זה עדיין תוססים ומפעפעים בי טרם באו לידי הצטללות והתגבשות.

בדרך כלל ניתן לי לומר: בביקורי הראשון הרגשתי בחבלי הלידה של בנין הארץ שהיה מכוון כלפי ייסוד מדינת ישראל, אף על פי שהמטרה הסופית לא נתפרשה בשמה, מחשש עין־הרע, ועכשיו אני מרגיש בחבלי גידולה של מדינת ישראל, וחבלי גידול הרבה יותר קשים וממושכים מחבלי לידה. ואולם בטוחני שכשם שעברנו בשלום תקופת חבלי הלידה שנסתיימו בלידה צלחה כך נעבור בשלום תקופת חבלי הגידול שיסתיימו בטיפוחה וריבויה של מדינת ישראל שתהיה למופת לכל מדינות העולם ושתזריח האור האלוהי־הנבואי, אור חזון גאולת האדם, לכל עמי הארץ.

עברתי על כמה וכמה מקומות שלפני עשרים ושתים שנה היו שממה, ערום ועריה, ועכשיו הם מיושבים, והירק הרענן המצהיר שבהם מרנין לב ומשובב נפש. משה רבנו הוציא מים חיים מסלע, ובוני ארצנו הוציאו חיים חדשים ורעננים מסלעים — וגם זה נס גדול. עם מלומדי נסים אנחנו, ועצם תקומת מדינת ישראל הוא נס מופלא שאין דוגמתו גם בהיסטוריה האנושית. ואני תפילה ותקוה שמדינת ישראל תשגשג ותעלה מעלה מעלה. נוסף לתחמושת המוחשית שביד תוקח שבה מזויינים חיילינו גבורי ישראל: רגש הבטחון המופלא שהתחלתי מרגיש שהוא מידבק גם בי, מן הרגע שדרכו רגלי על אדמת ישראל, ואמונה בנצח ישראל, בשתי הוראותיה של מלה זו, נצח אלהי ישראל ונצח עם ישראל. נשק זה לא ישקר, וכל כלי יוצר עליו לא יצלח!


תשט"ז


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!