רקע
משה גליקסון
הקדמה – חידוש היסודות

לפי טיבו ומזגו היה ד"ר משה גליקסון איש הסינתיזה. הוא בן יהדות המזרח, מושרש בקרקע התרבות היהודית והעממיות היהודית, ספג לתוכו מלא חפניים מקניניה של התרבות המערבית, ממושגיה ומאמות המדה שלה. הוא, איש המזרח, בקש את הדרך לציונות המערב, הוא בקש את המזיגה בין חזונו של הרצל לבין תורתו של אחד-העם. עובדת היותו מהוגי הרעיון העיקריים של הציונות הכללית מסתברת מתפיסתו הסינתיטית ומחתירתו לסינתיזה. תמיד בקש את האזון בין המעשה הבונה למלחמה המדינית, בין החקלאות לבין המקצועות הפרודוקטיביים למיניהם, בין פועל לבין כלל העם.

על מעשה ההגשמה ובנין השקיף מתוך אספקלריה של הנחות יסוד בתחומו של הרעיון. כשם שראה את הציונות כתנועה צבורית, כן ראה אותה כתנועה שבנפש. כשם שבקש את המעשה, כן בקש את תכנו. תורת חיים היתה לו הציונות.


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!