רקע
שמואל יוסף פין
רבינו רבי שבתי הכהן (הש"ך) אל הסגן וואלעניטיני ווידריך

1


ב"ה

אבן פנה. אבן בוחן

קנה בינה. הוצק בו חן


הוא אהובי כלבבי הפילסוף מאגיסטער וואלענטיני ווידריך, ישמרהו האל עד יעמוד מיכאל וינוח בשלום מעתה ועד עולם,

היום הגיעני זהורי אותיות כבודך, ומאד שמחתי בראותי גלילות ידך הנקיה מיוסדת על רצפת בהט ושש אנכי על אמרותיך המאירים כספירים, ומזהירים כזהר הרקיע וששון ושמחה תשמיע, כאשר יופי מכתבך הגיע אלי אני עבדך, ומה אני לפני הודך כי הנחת עלי ידך וכי תדרוש בשלומי, וכי תפקיד את יומי, וכי תשאל על מקומי? ומה מצאת בי, כי תבקש לראות מכתבי ואני נער ובער אין בי מאומה, לא תורה ולא חכמה ומה אדע אשר לא תדע? ונא אדוני אל תשים עלי חטאת בהמנעי את מכתבי עד כה והנה עדי בשמים ממעל כי לא עשיתי זאת במרד ובמעל, והנה עתה בא בעצם היום הזה בזאת השעה ובזו העונה, חשתי ולא התמהמתי להשיב מענה –.

ועתה יגדל נא כח אדני, כאשר דברתי לאמר ואת מוצא שפתי אשמור, והנה לפניך ספר הנותן אמרי שפר יסדו אליהו הבחור המשיב חכמים אחור, אף כי מצער הוא ותחי נפשי בי, ותבוא כמים בקרבי, ותהא מנחתי זאת כמו אצעדה וצמיד לזכרון לפני ה' תמיד, ואכפרה פניו במנחה ההולכת לפני, ונא אל ימנע אדוני הטוב ממני, וישמחני עוד במעשי אצבעותיו ובשושני שפתותיו ואמרותיו הנעימים והתמימים יהיו לי למשיב נפש ולכלכל את שבת"י, כי נועם אמריך הקשבתי ואת דרכי חשבתי ואשיבה חורפי דבר, ידידי חמק עבר וחסדו עלי גבר, וגם אני אהיה כמוך אערכה לעיניך כתבים ערבים בכל עת וזמן אשר יזדמן, ואף גם זאת אעשה לאהבת אדוני כי יבקש ממני לקנות לו איזה ספר (ישלח לי המעות על ידי חלוף לברעסלא כי שם עוברים ושבים בתמידות אנשי עירי אנשי מדות) ואקנה לו את אשר יודיעני וכל אשר תאמר עלי לעשות אעשה בעזרת האל יתברך היחיד ומיוחד, הוא אחד ושמו אחד אקרא לאל עליון גומר עלי, ובזה אתן קנצי למלין עתה הפעם, ישמרך ה' סבל צרה וזעם, ותשקוט שאנן כזית רענן כחפץ איש שלומך הנאמן באהבתך הדורש טובתך כל הימים.


העלישוי יום ג' פעברואר הק' שבתי בן הגאון רבינו מאיר הכהן (ת"ך) – 1660 ולכל חבריך המקשיבים אמריך שלום וישע רב אליהם יקרב.


  1. בכורי עתים ש' תקץ.  ↩

מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 50108 יצירות מאת 2767 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 21350 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!