רקע
גרשון שופמן

צרות רבות ורעות בגולה האוסטרית (עוד לפני ה“אנשלוּס”) היו לה, לאלמנה זו, מצד בית־הספר, בו למד בנה יחידה, שאחרי מות בעלה נעשה לה אישון עינה ממש. לא אחת מוכרחת היתה לילך אל המנהל (שהיה נאצי בחשאי) ולהתאונן באזניו על תלמיד זה או אחר, שמציקים לבנה וממררים לו את חייו. דיברה נמרצות, דיברה משפטים: מה ל“פוליטיקה” בבית־הספר?! תכופות חוזר הנער הביתה נדכה, מדוכדך, עם חבורות כחלחלות מסביב לעיניו. היא לא תחריש ולא תשקוט. היא תפנה אל המיניסטריון להשכלה!

והנה הם כאן, בארץ. סוף־סוף הגיעו אל־המנוחה, הגאולה והפדות. הנער ממשיך את לימודיו באחד מבתי־האולפן כאן, והיא, האֵם, יכולה לישב בבית בשלוה. אבל מה זאת?.. שוב?!.. שוב חזר הביתה נדכה, מדוכדך, עם חבורה כחלחלה בסמוך לעינו. הנער לא נער־אגרוף הוא, עדין, מהורהר, נוטה להזיה, והריהו מגרה את יצר ההכאה של הנערים־הבריונים שמצויים אצלנו, גם אצלנו.

מזועזעת עד שורש נשמתה, הולכת האם שוב אל מנהל בית־הספר, הפעם אל מנהל שלנו, ב“ביתנו”. כאן, עם מנהל זה, תדבר אחרת!..


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!