רקע
גרשון שופמן
אפילו הוא!..

על יחס ה“גוי” אל היהודי מצטער ברנר מאוד (כרך שמיני, עמוד 268), על “היחס המצוי של ה’גוי', יהיה מי שיהיה, אל היהודי, יהיה גם הוא מי שיהיה”. היהודי כאן הוא המשורר העברי המומר ק.א. שפירא, וה“גוי” אינו אלא… טולסטוי.

ברנר מצא בירחון רוסי את חליפת־המכתבים שבין סטרכוֹב וטולסטוי בנוגע לשפירא, שהיה פוטוגרף על פי אומנותו. סטרכוב המליץ על שפירא לפני טולסטוי כעל צלם מומחה, ושאל אם יסכים הוא, טולסטוי, לכך ששפירא יבוא ליאסנאיה פוליאנה כדי לצלם אותו “וגם את הגרפינה והילדים” וכו‘. “אם כי ז’יד הוא במראהו (הוא ז’יד באמת), הנה עם זה הוא אדם נוח, פשוט” וכו’.

“טולסטוי לא קיבל את ההצעה. ולא עוד – מוסיף ברנר – אלא שבתשובה על זה אין הוא מוצא לנכון אפילו לקרוא ליהודי הצלם בשמו, אלא: 'פינרו או מי שיהיה – אני איני מסכים'. פינרו במקם שפירא – כמה זלזול ובוז מבלי משים! לא לחינם, כנראה, כירכר סטרכוב כל כך הרבה כרכורים, עד שמצא עוז בנפשו לגלות שהפּרוֹטז’ה שלו הוא ז’יד”…

צריך לדעת מה היה יחס־נפשו של ברנר אל טולסטוי, כדי לרדת לעומק הכאב שחש בקראו על “אינצידנט” זה באותו הירחון הרוסי.

אפילו הוא!..


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!