רקע
ס. יזהר
צודק יותר הצד שלנו

בלי מרירות, בלי חולשת הדעת ובלי להצטדק – על תנועת העבודה ללכת כעת לאופוזיציה.

1) להיות אופוזיציה מלאת חיות, ערנית, חריפה ותוקפת – שכל ספסליה מלאים תמיד, כל הימים וכל הישיבות (ומי שאינו יכול – יוחלף), ולא להניח לה לממשלה המתנדנדת הזאת לחמוק אל פינות הזירה – אלא באמצע, לאור היום, ולעיני כולם – להלום בה אמת אחד אמת.

2) להיות מפלגה נוכחת הרבה יותר בעיירות הפיתוח ובשכונות, לחזק כוחם להבחין בין דמגוגיה ובין אמת – לצמצם את הריחוק הרגשי ולעודד קירבה ואמון (הוועידה הבאה בבאר־שבע או באשדוד), להבליט את שייכותם הבסיסית לתנועת העבודה בלי לפגוע בשייכותם העדתית – להציג חברה פלורליסטית המלכדת את השונים בלי לבטל את ייחודו של השונה.

3) יתרונה הגדול של אופוזיציה שאיננה צריכה לקואליציה – ולא להתפשר על מהויות ולא לוותר על עקרונות – ולהכין כאופוזיציה לוחמת וישרת דרך את הבחירות הקרובות – ככל שהממשלה הזאת תחויב לשלם את כל שפע הבטחותיה, ככל שגם אבני הקירות יידעו כי דמגוגיה אינה משתלמת, וכי להטי רטוריקה משלהבת מצליחים רק פעם – להיות אופוזיציה התופסת את העם בשכלו, בלבו ובאמונתו – ובבטחון מקיף והולך כי בין שני הצדדים הצד שלנו צודק יותר ושעל כן גם ינצח. ובקרוב.


יזהר סמולנסקי

דבר (א תמוז תשמ''א 3.7.1981): 13.

מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

אבל אנו משלמים עבור שרתים ועבור פעילות פיתוח, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.