רקע
ס. יזהר
סוף היהדות?

מה שעומד כעת על סדר היום שלנו אינו איום הטילים1 שיילך וייפחת, ולא מצוקת ההריסות שתלך ותמצא את פתרונה – אלא האיום הקשה מכל: האיום על המשך ההיסטוריה של היהדות.

ממשלה זו שעל כל קרנפיה נוסף הקרנף השחור, הולכת לקבוע את מראה ישראל שלאחר המלחמה. הם מבקשים מדינה שתיפטר מן השאלה הפלשתינית בשתי הדרכים המוכרות: בהמשך הכיבוש של הכל, ובהמשך דחיקת רגלי הערבים מן הכל, על הערבים יהיה להיכנע או להסתלק. וזה גם יהיה השלום: מדינה נקיה מערבים תובעי הגדרה עצמית.

המלחמה על שלימות הטריטוריה היא שתמלא אז את תוכן היהדות. כל האנרגיה הלאומית תצא על ביצורים, וכל התרבות הלאומית תפנה להצדקת הכיבוש.

ומה יישאר מן היהדות? את מצוות הדת אפשר לקיים היטב גם בברוקלין. אבל מה על מצוות היהדות ההיסטורית, שמאה שנה עיצבה את הארץ הזאת כמקום למימוש ערכי היהדות, מה על האידאות על חברה שוחרת צדק ועל תרבות בונה שלום? הן מגיעות כעת עד סופן. לא סוף ההיסטוריה, אלא סוף ההיסטוריה של היהדות.

וכאן אנחנו עומדים כעת.

מדינת היהודים הולכת להיות עוד שכונה אחת של קנאים ברברים במזרח התיכון, עמוסת נשק וריקת רוח. עוד התנחלות של משוגעים שאינם משוגעים, אלא סתומים באגואיזם שבטי. עוד פרבר של דרום אפריקה, אלא ששם הולכים ומבינים וכאן הולכים ונסתמים. עוד מושבה של בריוני טריטוריה עם טילים, ועם אטום. עוד עדה אחת בדרום לבנון שתחיה על חרבה וראשה מלא דם.

עוד שבט על גבול המידבר עם “אללה הוא אכבר” בעברית.

מי שנותן יד למהלך הזה, מי שמניח לזה בשתיקה, מי שאינו נוקף אצבע ורק נשאר מבוהל מן הצד – יהיה רואה בסוף היהדות.

בשביל מה להיות יהודים? אולי רק בשביל שלא להניח לממשלה השחורה לחסל את היהדות.


יזהר סמילנסקי

דבר (כד שבט תשנ''א 8.2.1991): 13


  1. טיליו של סאדם חוסיין (המלבה "ד)  ↩

מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

אבל אנו משלמים עבור שרתים ועבור פעילות פיתוח, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 39130 יצירות מאת 2020 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־28 שפות. העלינו גם 14554 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!