רקע
יעקב פיכמן
עִם הַסֵּפֶר בני דור מספרים

את לבלובן הגדול של השירה והפרוזה שלנו בראשית המאה ציינה הבקורת העברית לעתים קרובות. בכל זאת עוד טעון חזיון מוּפלא זה השלמה. לעומת אבות ספרותנו, מניחי היסוד, שהרבו להשפיע גם כיוצרים גם כמחנכים לאומיים, השפיעה ספרות צעירה זו על עיצוב האדם. ואנשי העליה השניה קלטו בלי ספק את הרוּח האביבית הזאת בצאתם לקראת שמש ולקראת עמל. טרם הוטעם במידה מספקת מה שהביאה חבורה צעירה זו, שהטילה רעננות חדשה בחיינו גם כשהובלט כל חוסר־הישע של הדור, שעמד נבוך וטרם ידע לאן יפנה. המשוררים החדשים הרעישוּ אחרת, אף כשהיו מוצקים פחות מרבותיהם. נעוּרים ובגרות התמזגו בצמאון החיים הגדול שפיעם את יצירתם. הם היו ממשיכים הוגנים לאלה שקדמו להם.

ב. כצנלסון, שהציע לפני לתת ל“עם עובד” את הספרים “בני דור”, עמד על כך, שאפתח במסַפרים, הואיל והם, לדעתו, זקוקים להארה נוספת; וכיון שהיו מוכנות בידי כמה מַסוֹת על מסַפּרינו החדשים, הסכמתי שהספר הראשון יהיה מוקדש, בניגוד למקוּבל, לא למשוררים, כי אם ליוצרי הסיפור החדש. אבל אותה שעה עדיין הייתי עומד בתחום הראשונים, ביניהם רבותי המובהקים, שאותם חפצתי להציג לפני הדור בכל שיעור קומתם. וכיון שגם את בני הדור, שאותם אין הקוראים מכירים הכרה של ממש, חפצתי להראות במלוא דמותם, דחיתי את פרסום הספר עד שאביא לידי גמר את ההערכה עליהם – ביחוד של יצירותיהם החדשות. לא היתה מעניני כאן הערכה שאינה מקיפה את כל פעולת היוצר, וכדוגמת ברנר התרכזתי גם באלה, שכבר טיפלתי בהם קודם. אבל תוך כדי עריכת הספר והדפסתו התמוטטה בריאוּתי והייתי אנוס, לצערי, לפרסם חלק מן החומר כנתינתו בזמנו ולדחות כמה פרקי־מילוּאים לספר, אשר בו יפורסמו יתר מאמרי על מסַפּרינוּ.

חשון, תשי"ב.

י. פ.מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 49533 יצירות מאת 2739 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 21102 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!