רקע
שלום רוזנפלד
החיים כמלודראמה

מחבר הלהיט “פאסוליה”, מי שהיה ידוע כאסיר “שושי” באגף שבע, נמצא מת בחדרו בתל־אביב, זמן קצר אחר שההצלחה האירה לו פנים על במת־הבידור.

ביקורת על ההצגה סוחטת־הדמעות שראשיתה ואחריתה על במת־החיים חזה בעל “הזווית החדה” בדמיונו והוא מביאה כלשונה.

הרדידות והדו־ממדיות הפוקדות זה זמן רב את חיי התרבות שלנו, לא פסחו גם על תיאטרון־החיים, שלפחות ממנו ציפינו למעט יותר עומק, קצת יותר התחשבות באינטליגנציה וברגישות של הצופים ומעט יותר עידון.

לצערנו, ההצגה שראינו היא מלודראמה זולה, הפונה למכנה המשותף הנמוך ביותר של הקהל, מלודראמה שכל תכליתה לסחוט דמעות באמצעות סיפור־מעשה שכמוהו אולי ניתן למצוא ברומאנים למשרתות.

מעשה באיזה בחור שהיתה לו ילדות קשה והוא מתגלגל במדרון־הסמים־והפשע, מבלה שנים רבות בבית־הסוהר, שם מתגלים בו כשרונות של זמר ומלחין והוא משעשע את עמיתיו האסירים בלחנים מאולתרים. כמה בדרנים מקצועיים שביקרוהו בבית־הסוהר מסייעים לו לפתח את כשרונותיו ועל סף שחרורו הוא מחבר להיט הכובש בסערה את מצעדי־הפזמונים על־אף ואולי בגלל הפרימיטיוויות שלו. התקליט שהוציא נהפך לרב־מכר. והנה, אך מתחילה ההצלחה להאיר לו פנים – בשבועות הראשונים של חירותו – והבחור שבן־לילה נהיה לדמות מוכּרת במדינה וכובש לבבות רבים בחיוכו, נמצא מת בחדר שבו השתכן זמנית. וכיאה למלודראמה זולה, מתברר שאין לאיש אח וגואל ואין אפילו קרוב־רחוק שאפשר להודיע לו על האסון.

הבימוי המקצועי והמשחק המעוּלה של הגיבור הראשי שכינויו האמנותי “פאסוליה” מבטיחים אולי להצגה אורך־ימים אצל חלק מן הקהל האוהב שמגָרים את בלוטות־הדמע שלו, אבל נראה לנו שלא תהיה תפארתהּ של הבמה על דרך זו של התרפקות על מוטיווים נדושים כאלה כמו “ילדות קשה”, מוות פתאומי בראשית ההצלחה וכיו"ב טריקים ספרותיים זולים.

*

תהיה מנוחתך האחרונה עדן, “שושי”.


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 48410 יצירות מאת 2697 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 20793 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!