רקע
צבי הירש מסליאנסקי
פנחס, על הר העברים

“ויאמר ה' אל משה עלה אל הר העברים הזה וראה את הארץ אשר נתתי לבני ישראל, וראית אותה, ונאספת אל עמיך גם אתה, כאשר נאסף אהרן אחיך”…

*

“וידבר משה על ה' לאמר: יפקוד ה' אלהי הרוחות לכל בשר איש על העדה, אשר יצא לפניהם, ואשר יבא לפניהם, ואשר יוציאם, ואשר יביאם, ולא תהיה עדת ה' כצאן אשר אין להם רועה”…

*

כמה מן השירה, שירת-תוגה, וחכמת הנפש אצורות בתמונה הנאדרת בקדש הזאת! המחוקק הקדוש, אשר מטל ילדותו הקדישהו ה' לגואל לעמו ולהושיבו בארצו, שומע מפי ה', כי ימיו ספורים, ורק מנגד יראה את הארץ בעלותו על הר העברים, ושמה – למשאת נפשו – לא יבא…

*

המחוקק קורא שלום לעמו, לביתו ולכל הקרוב לו, ואל ה' התחנן לאמר: “אדני אלהים! אתה החלות להראות את עבדך את גדלך ואת ידך החזקה… אעברה נא ואראה את הארץ הטובה, אשר בעבר הירדן, ההר הטוב הזה והלבנון”…

*

וה' השיבהו: “רב לך אל תוסף דבר אלי עוד בדבר הזה. עלה ראש הפסגה ושא עיניך ימה וצפונה ותימנה ומזרחה וראה בעיניך, כי לא תעבור את הירדן הזה”.

*

משה ישים לבו בהרגע הנורא הזה לגורל עמו הנודד בערבות המדבר ומבקש מאלהי הרוחות איש על העדה, אשר לא לבד יצא לפניהם ויבא לפניהם, כי אם יוציאם מכל המחשבות והמעשים הרעים, מכל האמונות הכוזבות והמשפּטים הקדומים, אשר נחלו למו באדמת בני חם, ויביאום לכל הגיון נעלה ומחשבה רוממה, לכל מפעל טוב ומעשה מועיל.

*

"יפקד ה' " – משה מבקש מלפני הקדוש ברוך הוא: רבונו של עולם, גלוי וידוע לפניך דעת של כל אחד ואחד ואין דעתם של בניך דומין זה לזה, בשביל שאני מסתלק ממךָ, בבקשה ממך, אם בקשת למנות עליהם מנהיג, מנה עליהם אדם שהוא סובל כל אחד ואחד לפי דעתו, שנאמר: “יפקד ה' אלהי הרוחות”.

(ילקוט)

“הקדוש ברוך הוא הראה למשה כל השופטים והנביאים עד סוף כל הדורות”.

(ילקוט)

*

גם היום בדורנו הננו עומדים כמחוקקנו על הר העברים – תקופת המעברה – הננו רואים מרחוק את ארצנו, ומי יודע אם לא גורלנו יהיה כגורלו, ורק בנינו אחרינו הם ישובו לרשת את הארץ הטובה?…

*

עלינו לבקש כמוהו מאלהי הרוחות איש על העדה, אשר יתאים עם כל אחד ואחד, יוציאנו מחשכת הגלות וכל תלאותיה, ויביאנו אל אור החופש והדרור בארצנו אנו. – “איש שהוא סובל כל אחד ואחד לפי דעתו”, מנהיג אמיץ, כביר ונאור, אשר ישוה תמיד לנגד עיניו את המחזה, אשר חזה החוזה האלמותי אליהו הגלעדי על הר הכרמל: “לא ברוח ה‘, לא ברעש ה’, לא באש ה', כי אם בקול דממה דקה”.

*

בשובה ונחת, בהשקט ובבטחה צפונה היהדות הטהורה והנאמנה.


מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!

אנו שמחים שאתם משתמשים באתר פרויקט בן־יהודה

עד כה העלינו למאגר 47919 יצירות מאת 2673 יוצרים, בעברית ובתרגום מ־30 שפות. העלינו גם 20499 ערכים מילוניים. רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי.

בזכות תרומות מהציבור הוספנו לאחרונה אפשרות ליצירת מקראות הניתנות לשיתוף עם חברים או תלמידים, ממשק API לגישה ממוכנת לאתר, ואנו עובדים על פיתוחים רבים נוספים, כגון הוספת כתבי עת עבריים, לרבות עכשוויים.

נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!

רוב מוחלט של העבודה נעשה בהתנדבות, אולם אנו צריכים לממן שירותי אירוח ואחסון, פיתוח תוכנה, אפיון ממשק משתמש, ועיצוב גרפי. נשמח אם תעזרו לנו להמשיך לשרת אתכם!