רקע
גרשון שופמן
אל תתנו להם עצות!

תמיד, כששיווי־המשקל הבינלאומי מתערער קצת, מיד מתחילים “הפרשנים המדיניים” בכל אומה ולשון לחדד את קולמוסיהם ומפליגים בניחושים והשערות: מה תעשה עכשיו מדינה פלונית ומה מעצמה אלמונית, והכל בדקוּת ובעמקות ובחריפות עד לאין שיעור. המיניסטרים עצמם ודאי לא היו נופלים מעולם על כל מיני המצאות אלה. המיניסטרים עצמם, בדרך כלל, אינם מחוּדדי־מוח ביותר; תוספות ומהרש“א לא למדו וגם ב”ביקורת התבונה טהורה", מסופּקני, אם הם “בני־בית” גדולים, ואם לפעמים הם עושים צעד מחוכם, לא חכמתם היא שעמדה להם, אלא עצה טובה של אחד הסופרים הפוליטיים נתנו אל לבם.

עוד בשנת 1912 ניבא בספרו סופר אמריקני אחד, שגרמניה תכבוש את אוסטריה, דניה, הולנד וכו', מה שעשה היטלר באמת. והנה במקום להשתומם על ה“נבואה” מתבקשת ההשערה, שהיא היא שהיתה לאותה בּסטיה מטורפת לעינים. הוא קרא את הדברים וכן עשה.

את הסופרים והעתונאים הללו, שמוּמחיוּתם בכך, יש איפוא להאשים לא מעט בתוצאות־המלחמות האיומות. אילמלא הם, לא היו, אולי, שליטי עולם, שהפנטסיה שלהם אינה עשירה ביותר, מרחיקים לכת כל כך.

אַל תתנו להם עצות!

מהו פרויקט בן־יהודה?

פרויקט בן־יהודה הוא מיזם התנדבותי היוצר מהדורות אלקטרוניות של נכסי הספרות העברית. הפרויקט, שהוקם ב־1999, מנגיש לציבור – חינם וללא פרסומות – יצירות שעליהן פקעו הזכויות זה כבר, או שעבורן ניתנה רשות פרסום, ובונה ספרייה דיגיטלית של יצירה עברית לסוגיה: פרוזה, שירה, מאמרים ומסות, מְשלים, זכרונות ומכתבים, עיון, תרגום, ומילונים.

אוהבים את פרויקט בן־יהודה?

אנחנו זקוקים לכם. אנו מתחייבים שאתר הפרויקט לעולם יישאר חופשי בשימוש ונקי מפרסומות.

עם זאת, יש לנו הוצאות פיתוח, ניהול ואירוח בשרתים, ולכן זקוקים לתמיכתך, אם מתאפשר לך.

תגיות
חדש!
עזרו לנו לחשוף יצירות לקוראים נוספים באמצעות תיוג!